Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nesmíme cuknout před finišem.“ Změna lídra by byla podle poslanců ČSSD chyba

„Nesmíme cuknout před finišem.“ Změna lídra by byla podle poslanců ČSSD chyba

Výměna volebního lídra by byla chyba a nic by nevyřešila, zní vesměs od poslanců ČSSD v reakci na spekulace, že premiér Bohuslav Sobotka skončí v čele sociální demokracie a stranu do podzimních sněmovních voleb nepovede. Oficiální informace o možném Sobotkově odchodu ale nemají, někteří připouštějí, že se v ČSSD o různých možnostech uvažuje. 

„My jsme tuhle zásadní chybu udělali v době Vladimíra Špidly a já bych takovouto chybu nerad opakoval. Myslím, že obroda strany nás možná bude stát nějaká procenta, ale neměli bychom před finišem cuknout,“ řekl Robin Böhnisch. Ani sociálnědemokratičtí poslanci Antonín Seďa a Jaroslav Krákora si nemyslí, že by výměna přinesla něco pozitivního. Obecně změny čtyři měsíce před volbami, ať na postech předsedů nebo ministrů, asi nic neřeší," uvedl Krákora.

Shoduje se s nimi rovněž Václav Klučka, který navíc odsoudil tlaky na Sobotku, o nichž se rovněž spekuluje. Označil je za zákeřné a nehorázné. „Jemu (Sobotkovi) byla dána odpovědnost být lídrem sociální demokracie v celostátních volbách, nést tu odpovědnost. Nechť odpovědnost nese do voleb, a po volbách, pokud bude kterýkoli stranický orgán chtít provést účtování, nechť koná,“ prohlásil Klučka.

O případné změně by podle Sedi nemělo rozhodovat stranické grémium nebo předsednictvo, ale nejméně ústřední výkonný výbor. Měl by mít podle něho rozbor, proč stranické preference klesají. Osobně soudí, že za nynějším propadem stojí spor mezi Sobotkou na straně jedné a předsedou hnutí ANO a bývalým ministrem financí Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zeman na straně druhé. Řada členů a příznivců ČSSD prezidenta podporuje a přiklonila se na jeho stranu, soudí Seďa. Krákora označil Sobotku za slušného a inteligentního politika. Poklesu preferencí v situaci, kdy ČSSD svůj program plní, nerozumí.

Poslance Petra Kořenka zaráží, proč ČSSD neumí oslovit voliče, když je v čele úspěšné vlády. Mělo by se to podle něho podrobně zhodnotit. „Pokud je chyba v komunikaci, pak rozumím tomu, že je snaha někoho vyměnit. Pokud je ale chyba někde jinde, je to asi zbytečné,“ uvedl. Zdůraznil ale také, že ČSSD by se měla věnovat hlavně lidem, nikoli sama sobě.

Kritik nynějšího vedení sociální demokracie Jeroným Tejc tvrdí, že politika stranických špiček přivedla ČSSD do slepé uličky a je na nich, aby navrhli řešení. „Sociální demokracie bohužel na sjezdu promeškala příležitost pro razantní a uvěřitelnou změnu, která by zvýšila důvěru lidí v naši politiku. Překvapuje mě, že po změnách dnes volají ti, kteří celé roky neochvějně podporovali všechny kroky a politiku Bohuslava Sobotky a tvrdě bojovali za jeho znovuzvolení před třemi měsíci,“ řekl Tejc, který z vysoké politiky odchází.

Nejužší vedení sociální demokracie patrně bude jednat o Sobotkově budoucnosti ve středu. V sobotu se sejde ústřední výkonný výbor a je plánována programová konference.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744