Nespokojíme se s rolí jazýčku na vahách, říká půl roku před volbami šéf KDU-ČSL Bělobrádek | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nespokojíme se s rolí jazýčku na vahách, říká půl roku před volbami šéf KDU-ČSL Bělobrádek

Nespokojíme se s rolí jazýčku na vahách, říká půl roku před volbami šéf KDU-ČSL Bělobrádek

KDU-ČSL se už nemůže spokojit s tím, že bude hrát roli jazýčku na vahách. Pokud chce zabránit monopolizaci moci, musí být silný hráč. K tomu může lidovcům pomoci koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). V článku na internetových stránkách KDU-ČSL to dnes uvedl lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. Zároveň napsal, že z hodnotového hlediska volební koalice pro lidovce žádný problém nepředstavuje.

„Doby první republiky, kdy díky politickým dohodám stranických lídrů mohla být lidová strana vždy 'u toho' a tedy i s malým počtem mandátů ovlivňovat osudy země, jsou pryč. Standardní pluralitní stranická demokracie je oslabená a to, co hrozí, je naopak faktický mocenský monopol nového protestního hnutí, které se touto svou ambicí vůbec netají," napsal Bělobrádek.

KDU-ČSL má podle něj v sobě zakotvenu snahu vyvažovat a stabilizovat politické spektrum a bránit extrémům. "V dnešní době už tak nelze činit z pozice onoho pověstného jazýčku na vahách. Ale pouze z pozice oné luxovské třetí síly, která bude rovnocenným a silným hráčem. Utvářením koalice se STAN tedy v žádném případě nerezignujeme na naše poslání. Právě naopak - snažíme se ho realizovat ve změněných podmínkách," napsal.

Z programového hlediska podle Bělobrádka není spolupráce lidovců se starosty žádný problém. KDU-ČSL neustupuje ze svých zásadních hodnot. "Jasně jsme si při jednání se STAN řekli, že přes ně nejede vlak a také jsme dostali závazný slib, že nikdo z nominantů starostů nebude hlasovat proti našim zásadám v otázkách rodiny, manželství či bioetiky," uvedl.

Na kandidátkách také budou pouze lidé, která si obě uskupení navzájem schválí, uvedl. Nehrozí tak, že by za koalici kandidoval do Sněmovny někdo, koho KDU-ČSL nebo STAN považovali za zkompromitovaného nebo nedůvěryhodného.

Podle Bělobrádka ani není třeba mít obavy z desetiprocentního volebního prahu, který musí koalice překročit pro vstup do Sněmovny. Připomněl, že při podzimních krajských volbách, kdy se nehlasovalo v Praze, oba subjekty získaly dohromady zhruba 480.000 hlasů. "Při šedesátiprocetní volební účasti je na překročení desetiprocentní hranice třeba půl milionu hlasů. Přičemž těch 480 tisíc hlasů jsme získali při účasti 35 procent, při vyšší účasti by jich logicky muselo být více," napsal Bělobrádek.

„Ale hlavně, my bychom si měli zakázat mluvit o desetiprocentní hranici. Malý je pouze ten, kdo si dává malé cíle. My musíme mířit daleko výš," uvedl. Podle něj je v Česku velká poptávka po slušné a nepopulistické volební alternativě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.