Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Netolický pro INFO.CZ: Babiš nám Chovance nemůže vyčítat, jeho poslanec odjel na dovolenou

Netolický pro INFO.CZ: Babiš nám Chovance nemůže vyčítat, jeho poslanec odjel na dovolenou

Poslanec a bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se rozhodl na hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše vůbec nepřijít. Místopředseda sociální demokracie Martin Netolický jeho krok chápe. Problém to podle něj není ani pro dohodu mezi ANO a ČSSD. „Pan předseda Babiš to určitě nemůže nikomu vyčítat. My bychom mu pak mohli říct, jak je možné, že jeden z jeho poslanců odjel na dovolenou. Myslím, že kritika nepřijde. Byla by nešťastná,“ říká Netolický pro INFO.CZ.

Co říkáte na rozhodnutí poslance Milana Chovance omluvit se z dnešního jednání sněmovny a tím se vyhnout hlasování o důvěře vládě?

On není v jednoduché situaci, protože na jedné straně nechce podrazit pana předsedu Hamáčka, na druhé straně nechce zklamat své voliče, kteří mu dali důvěru jako předsedovi krajské organizace ČSSD. Takže já do určité míry jeho postoj chápu. Tím, že se nezúčastní schůze, tak vládu nepřímo podpoří, protože je to de facto stejné, jako kdyby při hlasování odešel ze sálu, a tím snížil kvórum pro hlasování samotné.

Ona to v podstatě podpora je. Pokud se nemýlím, tak ani ANO není kompletní, protože jeden jeho poslanec avizoval, že nepřijde. Nevidím to nijak tragicky. Spíše vnímám celou situaci. Toto bych panu Chovanci zrovna nevyčítal.

Takže ho lidsky chápete?

Ano. Čekal jsem, jak situaci vyřeší, protože to opravdu není jednoduchá věc. Myslím, že takhle je to důstojné a ve skutečnosti vyšel vstříc oběma stranám. Není tím, kdo by podrazil pana předsedu Hamáčka, ani není tím, kdo by zklamal důvěru lidí, kteří ho nominovali i do poslanecké sněmovny, to znamená členů sociální demokracie z Plzně. Vnímám to jako dobrý kompromis. A tím, že ani ANO nemá kompletní sestavu, tak ani pan předseda Babiš nemůže sociální demokracii nic vyčítat.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

Myslíte si, že by Chovancův krok mohl inspirovat další sociálnědemokratické poslance, kteří by během hlasování mohli například odejít ze sálu?

Myslím, že ne. Poslanci se pod tu dohodu podepsali. Myslím, že sami nechtějí situaci destabilizovat. I sociální demokraté už chtějí normálně pracovat. Chtějí, aby sněmovna normálně pracovala. Zatím není činnost v legislativním procesu zrovna dynamická. Domnívám se, že rozhodnutí pana Chovance nebude mít vliv na ostatní.

Nemohl by to být ale problém z hlediska koaliční dohody? Nemůže vám to Andrej Babiš vyčítat?

Pan předseda Babiš to určitě nemůže nikomu vyčítat. My bychom mu pak mohli říct, jak je možné, že jeden z jeho poslanců odjel na dovolenou. To si myslím, že také není úplně fér, protože je v situaci, kdy člověk musí někdy dát i osobní zájmy stranou. Myslím, že kritika nepřijde. Byla by nešťastná.

Já jsem včera zaslechl, že pan Babiš hovoří o nějakém vnitrostranickém boji. On žádný není. To spíše si myslím, že praxe jsou dnes výrazně protichůdné právě v hnutí ANO.

1080p 720p 360p
Musíme Zemanovi ukázat limity a žalovat ho, Babiš se ho už nemusí bát, říká místopředseda ČSSD

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744