Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Netolický pro INFO.CZ: Babiš nám Chovance nemůže vyčítat, jeho poslanec odjel na dovolenou

Netolický pro INFO.CZ: Babiš nám Chovance nemůže vyčítat, jeho poslanec odjel na dovolenou

Poslanec a bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se rozhodl na hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše vůbec nepřijít. Místopředseda sociální demokracie Martin Netolický jeho krok chápe. Problém to podle něj není ani pro dohodu mezi ANO a ČSSD. „Pan předseda Babiš to určitě nemůže nikomu vyčítat. My bychom mu pak mohli říct, jak je možné, že jeden z jeho poslanců odjel na dovolenou. Myslím, že kritika nepřijde. Byla by nešťastná,“ říká Netolický pro INFO.CZ.

Co říkáte na rozhodnutí poslance Milana Chovance omluvit se z dnešního jednání sněmovny a tím se vyhnout hlasování o důvěře vládě?

On není v jednoduché situaci, protože na jedné straně nechce podrazit pana předsedu Hamáčka, na druhé straně nechce zklamat své voliče, kteří mu dali důvěru jako předsedovi krajské organizace ČSSD. Takže já do určité míry jeho postoj chápu. Tím, že se nezúčastní schůze, tak vládu nepřímo podpoří, protože je to de facto stejné, jako kdyby při hlasování odešel ze sálu, a tím snížil kvórum pro hlasování samotné.

Ona to v podstatě podpora je. Pokud se nemýlím, tak ani ANO není kompletní, protože jeden jeho poslanec avizoval, že nepřijde. Nevidím to nijak tragicky. Spíše vnímám celou situaci. Toto bych panu Chovanci zrovna nevyčítal.

Takže ho lidsky chápete?

Ano. Čekal jsem, jak situaci vyřeší, protože to opravdu není jednoduchá věc. Myslím, že takhle je to důstojné a ve skutečnosti vyšel vstříc oběma stranám. Není tím, kdo by podrazil pana předsedu Hamáčka, ani není tím, kdo by zklamal důvěru lidí, kteří ho nominovali i do poslanecké sněmovny, to znamená členů sociální demokracie z Plzně. Vnímám to jako dobrý kompromis. A tím, že ani ANO nemá kompletní sestavu, tak ani pan předseda Babiš nemůže sociální demokracii nic vyčítat.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

Myslíte si, že by Chovancův krok mohl inspirovat další sociálnědemokratické poslance, kteří by během hlasování mohli například odejít ze sálu?

Myslím, že ne. Poslanci se pod tu dohodu podepsali. Myslím, že sami nechtějí situaci destabilizovat. I sociální demokraté už chtějí normálně pracovat. Chtějí, aby sněmovna normálně pracovala. Zatím není činnost v legislativním procesu zrovna dynamická. Domnívám se, že rozhodnutí pana Chovance nebude mít vliv na ostatní.

Nemohl by to být ale problém z hlediska koaliční dohody? Nemůže vám to Andrej Babiš vyčítat?

Pan předseda Babiš to určitě nemůže nikomu vyčítat. My bychom mu pak mohli říct, jak je možné, že jeden z jeho poslanců odjel na dovolenou. To si myslím, že také není úplně fér, protože je v situaci, kdy člověk musí někdy dát i osobní zájmy stranou. Myslím, že kritika nepřijde. Byla by nešťastná.

Já jsem včera zaslechl, že pan Babiš hovoří o nějakém vnitrostranickém boji. On žádný není. To spíše si myslím, že praxe jsou dnes výrazně protichůdné právě v hnutí ANO.

1080p 720p 360p
Musíme Zemanovi ukázat limity a žalovat ho, Babiš se ho už nemusí bát, říká místopředseda ČSSD

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1