Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nevíme, kde ta dívka je,“ přiznala policie o zmizelé Míše. Jiný podezřelý, než přítel matky, není

„Nevíme, kde ta dívka je,“ přiznala policie o zmizelé Míše. Jiný podezřelý, než přítel matky, není

Policie potvrdila, že po rozsáhlém pátrání odložila případ zmizelé Míši Muzikářové z Ústí nad Labem. Dívka se ztratila 11. ledna. Vyšetřovatelé uznali, že nevědí, kde dívka je. Jediným podezřelým pro ně zůstal přítel dívčiny matky, který před časem spáchal sebevraždu. Další poznatky policie bude prověřovat, konkrétní stopu ale momentálně nemá.

Policie po dlouhém pátrání odkryla karty a přiznala, že v posledních měsících už o zmizelé dívce nezjistila žádné nové poznatky. Případ oficiálně odkládá.

Zmizení dívky nahlásila její matka v první polovině ledna, následovala rozsáhlá pátrací akce za pomoci psů a expertů ze zahraničí. Do centra pozornosti se postupně dostal přítel dívčiny matky.

Jak policie potvrdila, byl pro ní hlavním podezřelým, neměla ovšem dostatek důkazů. „Spáchal sebevraždu a nám se do té doby nepodařilo nashromáždit dostatek důkazů, abychom ho obvinili,“ uvedl kriminalista Martin Charvát. Po mužově sebevraždě policie našla v jeho autě školní potřeby s dívčinou DNA. „Při první prohlídce tam nebyly,“ řekl Charvát. Policie konstatovala, že v jeho výpovědích byly zásadní rozpory.

Jiný konkrétní podezřelý v současnosti podle policie neexistuje.

Policisté uznali, že i v tomto případě platí, že s rostoucí dobou od zmizení dítěte klesá šance, že by bylo naživu. Připomněli že existují i případy, které mají po velmi dlouhé době dobrý konec.

Od počátku policie pracovala s verzemi, že školačka odešla sama, nebo se stala obětí závažného trestného činu. Při vyšetřování se přiklonila k druhé variantě. I dnes vyšetřovatelé připomněli, že se v určitou chvíli zaměřili na hypotézu, že tělo dívky leží někde na trase Ústí nad Labem - Plzeň.

Dívka stále zůstává v databázi pohřešovaných v kategorii Dítě v ohrožení. Policisté uvedli, že v současnosti mají dva konkrétní poznatky od lidí, které navzdory odložení případu dál prověřují. Jakékoli další informace nadále uvítají.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1