Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nevyhýbal jste se placení daní?“ Přečtěte si, co Sobotka píše Babišovi kvůli nedaněným dluhopisům

„Nevyhýbal jste se placení daní?“ Přečtěte si, co Sobotka píše Babišovi kvůli nedaněným dluhopisům

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval dopisem ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby řekl, jestli se finanční správa zabývala případy korunových dluhopisů. Svého vicepremiéra se v dopisu ptá, jak hodnotí situaci, kdy firma vydá korunové dluhopisy a jako jediný je nakoupí její majitel. Naráží tak na krok vicepremiéra, který v roce 2013, kdy svůj Agrofert ještě ovládal, nakoupil dluhopisy bezmála za miliardu a půl. Daně z nich díky platné legislativě v tomto případě platit nemusel.

„Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daně?“ ptá se v textu Sobotka. Odkazuje při tom na rozhovor bývalé náměstkyně ministerstva financí Simony Hornochové, která Hospodářským novinám řekla, že emise korunových dluhopisů byly běžným způsobem, jak se vyhnout zdanění dividend.

Premiér v dopisu píše, že by ho překvapilo, pokud by se problémem Finanční správa nezabývala. Od Babiše proto žádá vysvětlení, k čemu finanční správa při prověřování případně dospěla a jaká navrhuje opatření.

„Došlo už v některých případech k doměření daně, případně kdy k tomu dojde?“ ptá se Sobotka.

Premiér ministra rovněž požádal o stanovisko k situaci, kdy právnická osoba vydá korunové dluhopisy a koupí je jen její majitel. „Nejde o situaci, která si žádá prověření ze strany finanční správy? Nejde o situaci, která si žádá prověření v zájmu státního rozpočtu a občanů ČR?“ píše.

Babiš opakovaně odmítá, že by nákupem dluhopisů porušil zákony. Vyvrací i podezření, že na to neměl peníze. Sobotka ho v minulosti nařknul, že „ojebal“ český stát. Babiš v reakci na kritiku přislíbil, že navrhne zdanění výnosů z korunových dluhopisů a že aktivity Agrofertu finanční správa prověří. Letos budou jeho daňové výhody činit 52 milionů korun. Babiš řekl, že tyto peníze dá na dobročinné účely.

Premiérův dopis Babiš předal náměstkyni Aleně Schillerové, protože do činnosti nezávislé Finanční správy nezasahuje. „My se k tomu vyjádříme jako ministerstvo. Já jsem teď byl tři dny na cestách, tak to kolegové zpracovávají a určitě panu premiérovi odpovím,“ uvedl Babiš ČTK. 

Za obcházení placení daně situaci v Agrofertu Babiš nepovažuje. „Ne. Určitě ne. To byl zákon a není to podezřelé. A v podstatě byl na to poradce, je na to odhad a bylo to podle zákona, bylo to v pořádku,“ řekl.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744