„Nevyhýbal jste se placení daní?“ Přečtěte si, co Sobotka píše Babišovi kvůli nedaněným dluhopisům | info.cz

Články odjinud

„Nevyhýbal jste se placení daní?“ Přečtěte si, co Sobotka píše Babišovi kvůli nedaněným dluhopisům

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval dopisem ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby řekl, jestli se finanční správa zabývala případy korunových dluhopisů. Svého vicepremiéra se v dopisu ptá, jak hodnotí situaci, kdy firma vydá korunové dluhopisy a jako jediný je nakoupí její majitel. Naráží tak na krok vicepremiéra, který v roce 2013, kdy svůj Agrofert ještě ovládal, nakoupil dluhopisy bezmála za miliardu a půl. Daně z nich díky platné legislativě v tomto případě platit nemusel.

„Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daně?“ ptá se v textu Sobotka. Odkazuje při tom na rozhovor bývalé náměstkyně ministerstva financí Simony Hornochové, která Hospodářským novinám řekla, že emise korunových dluhopisů byly běžným způsobem, jak se vyhnout zdanění dividend.

Premiér v dopisu píše, že by ho překvapilo, pokud by se problémem Finanční správa nezabývala. Od Babiše proto žádá vysvětlení, k čemu finanční správa při prověřování případně dospěla a jaká navrhuje opatření.

„Došlo už v některých případech k doměření daně, případně kdy k tomu dojde?“ ptá se Sobotka.

Premiér ministra rovněž požádal o stanovisko k situaci, kdy právnická osoba vydá korunové dluhopisy a koupí je jen její majitel. „Nejde o situaci, která si žádá prověření ze strany finanční správy? Nejde o situaci, která si žádá prověření v zájmu státního rozpočtu a občanů ČR?“ píše.

Babiš opakovaně odmítá, že by nákupem dluhopisů porušil zákony. Vyvrací i podezření, že na to neměl peníze. Sobotka ho v minulosti nařknul, že „ojebal“ český stát. Babiš v reakci na kritiku přislíbil, že navrhne zdanění výnosů z korunových dluhopisů a že aktivity Agrofertu finanční správa prověří. Letos budou jeho daňové výhody činit 52 milionů korun. Babiš řekl, že tyto peníze dá na dobročinné účely.

Premiérův dopis Babiš předal náměstkyni Aleně Schillerové, protože do činnosti nezávislé Finanční správy nezasahuje. „My se k tomu vyjádříme jako ministerstvo. Já jsem teď byl tři dny na cestách, tak to kolegové zpracovávají a určitě panu premiérovi odpovím,“ uvedl Babiš ČTK. 

Za obcházení placení daně situaci v Agrofertu Babiš nepovažuje. „Ne. Určitě ne. To byl zákon a není to podezřelé. A v podstatě byl na to poradce, je na to odhad a bylo to podle zákona, bylo to v pořádku,“ řekl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud