Články odjinud

Nezaměstnanost v Česku stále klesá. V červnu se dostala pod hranici 3 pct

Nezaměstnanost v Česku stále klesá. V červnu se dostala pod hranici 3 pct

Nezaměstnanost v červnu klesla na 2,9 procenta z květnových tří procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Pod třemi procenty by tak byla poprvé od léta 1996. Údaje o nezaměstnanosti zveřejní úřad práce ve středu.

Červnová míra nezaměstnanosti se poprvé od léta 1996 dostane pod tři procenta, řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. Nejvyšší počet volných pracovních míst v historii, velký objem zakázek a sezonní práce hrají podle něj ve prospěch nízké nezaměstnanosti. Očekává, že dále klesne zejména dlouhodobá nezaměstnanost. Poklesu nahrává i fakt, že přes 70.000. volných pracovních míst spadá do kategorie pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, dodal.

Míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 2,9 procenta, doplnil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Míra nezaměstnanosti v ČR je podle něj nejnižší nejen v rámci EU, ale i v rámci zemí OECD. Česko vykazuje nižší míru nezaměstnanosti než země, jako jsou Japonsko nebo Island, podotkl.

Rovněž analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský předpokládá, že se podíl nezaměstnaných snížil v červnu o 0,1 procentního bodu na 2,9 procenta. Ačkoli nezaměstnanost zřejmě ještě v červnu klesne, rozsah snížení počtu nezaměstnaných bude pravděpodobně pro tento měsíc nejnižší za několik posledních let. Bude to podle něj dáno tím, že trh práce již naráží na své limity na straně nabídky pracovní síly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud