Nikdo relevantní mi neříká, abych složil mandát, brání svůj post v Bruselu Telička | info.cz

Články odjinud

Nikdo relevantní mi neříká, abych složil mandát, brání svůj post v Bruselu Telička

Pavel Telička si i po rozchodu s hnutím ANO ponechá místo v Evropském parlamentu, kam byl zvolen jako lídr jeho kandidátky v evropských volbách v roce 2014. „Nemám pocit, že by někdo z relevantních subjektů říkal, abych složil mandát,“ uvedl dnes pro redakci INFO.CZ, které také potvrdil, že se nehodlá vzdát ani pozice místopředsedy Evropského parlamentu. Někteří čeští europoslanci si ale myslí, že by to udělat měl.

„Nebylo to emotivní, ale po zralé úvaze a odráželo to naši vzájemnou komunikaci (s Andrejem Babišem; pozn. red.),“ řekl na dnešním brífinku pro novináře europoslanec Pavel Telička. Bylo to jeho první oficiální vystoupení poté, co začátkem týdne šéf hnutí ANO Babiš, za které byl Telička v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu, oznámil, že europoslanec s hnutím končí. Telička to následně potvrdil. Důvodem rozchodu byly dlouhodobé neshody mezi oběma muži a rozdílné pohledy zejména na evropskou a zahraniční politiku.

„Je pro nás podstatný náš vztah k EU a naše účinkování v ní a také to, jak se hnutí ANO postaví k opětovné kandidatuře prezidenta Zemana v lednových volbách, jací lidé se objevují na kandidátkách hnutí ANO do parlamentních voleb a jaká je vazba Andreje Babiše na média,“ vyjmenoval ty nejpodstatnější Telička.

Ukončení spolupráce s hnutím ANO Telička plánoval oznámit až po říjnových parlamentních volbách v ČR a následné schůzce, které se měl účastnit kromě Andreje Babiše také další český europoslanec zvolený za ANO Petr Ježek. Ten v dnešním rozhovoru pro INFO.CZ popsal, že sice sdílí podobné obavy o budoucím směřování ANO jako Telička, ale stále ještě vidí prostor, jak to změnit.

Telička na dnešním setkání s tiskem uvedl, že neuvažuje o tom, že by se vzdal místa europoslance. „Vyjádřil jsem se jasně. Nemám pocit, že by někdo z relevantních subjektů říkal, abych složil mandát. Jestliže ano, tak se o tom můžeme bavit,“ uvedl pro INFO.CZ. V úmyslu nemá skládat ani prestižní a vlivnou funkci místopředsedy Evropského parlamentu, do které byl zvolen letos zkraje roku. Odvolal se při tom na podporu, kterou mu vyslovilo vedení politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a do které poslanci zvolení za hnutí ANO patří.

V úvahu podle Teličky nepřichází ani přestup do jiné politické strany. „Považoval bych za absolutně nepřijatelné, abych v rámci tohoto mandátu kamkoliv přestupoval. Jsem součástí frakce ALDE, místopředseda Evropského parlamentu a mám rozděláno spoustu věcí. To není klišé,“ řekl europoslanec s tím, že své další politické plány odhalí příští rok.

Delegace hnutí ANO v Evropském parlamentu čítá celkem čtyři europoslance. Kromě Petra Ježka ještě dvojici europoslankyň Martinu Dlabajovou a Ditu Charanzovou. Obě už dříve redakci sdělily, že ony podobný krok jako Telička nezvažují a chtějí ve své práci v Evropském parlamentu pokračovat. „Respektuji, že se v některých věcech rozcházíme a doufám, že se nerozejdeme v programu a v tom, že ho budeme naplňovat,“ řekl na jejich adresu Telička. Nechtěl ale příliš spekulovat, zda ho bude někdo z celé čtveřice kolegů v budoucnu následovat. „Nebylo by korektní odpovídat za ně. Nelze vyloučit to, ani to. Možná, že to bude individuální.“

Pragmatismus, veletoče a špatné jméno

Na to, zda by Pavel Telička měl po rozchodu s hnutím ANO, za které byl do Evropského parlamentu zvolen, rezignovat na své funkce, panují rozdílné názory i mezi dalšími českými europoslanci napříč politickými stranami.

„Telička je těžký pragmatik. Určitě to neudělá a moc se mu nedivím,“ napsal redakci občanský demokrat Jan Zahradil (ECR). „Za ten rok a půl si může vybudovat zázemí někde jinde. Uvidíme, zda se vynoří v květnu 2019 na jiné kandidátce,“ dodal.

„Pana europoslance na jednu stranu chápu. Andrej Babiš neustále předvádí názorové veletoče a to zejména ke vztahu k EU, i když evropské dotace stále miluje. Telička chce zůstat věrný původnímu programu ANO do evropských voleb, ale pro Babiše to již je bezcenný kus papíru. Situace nebyla dlouhodobě udržitelná,“ myslí si europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM (GUE/NGL).

„Ovšem stále zastávám stanovisko, že člověk zvolený za určitou stranu či hnutí, by měl respektovat, že bez tohoto uskupení by ve své funkci nebyl a měl by vyvodit důsledky z názorového rozkolu. Ať tak či onak, o Teličkovu budoucnost a kariéru se vážně neobávám,“ doplnila.

„Abychom mohli účinně prosazovat zájmy ČR, musíme mít respekt ostatních členských států. Když je jméno vysoce postaveného politika spojováno se zpronevěřováním peněz evropských daňových poplatníků, tak to naší práci škodí,“ řekla redakci Michaela Šojdrová z KDU-ČSL (EPP). „Je na panu Teličkovi, aby svůj krok vysvětlil. Podle mne je to jasný signál, že panu Babišovi nevěří. Zřejmě se obává, že spojení s jeho jménem by mohlo negativně ovlivnit jeho další perspektivu v působení v EU.“

Sociální demokratka Olga Sehnalová (S&D) redakci napsala, že se jedná o osobní rozhodnutí Pavla Teličky. „Vzala jsem ho pouze na vědomí,“ nechtěla více svou odpověď rozvádět.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud