Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikdo relevantní mi neříká, abych složil mandát, brání svůj post v Bruselu Telička

Nikdo relevantní mi neříká, abych složil mandát, brání svůj post v Bruselu Telička

Pavel Telička si i po rozchodu s hnutím ANO ponechá místo v Evropském parlamentu, kam byl zvolen jako lídr jeho kandidátky v evropských volbách v roce 2014. „Nemám pocit, že by někdo z relevantních subjektů říkal, abych složil mandát,“ uvedl dnes pro redakci INFO.CZ, které také potvrdil, že se nehodlá vzdát ani pozice místopředsedy Evropského parlamentu. Někteří čeští europoslanci si ale myslí, že by to udělat měl.

„Nebylo to emotivní, ale po zralé úvaze a odráželo to naši vzájemnou komunikaci (s Andrejem Babišem; pozn. red.),“ řekl na dnešním brífinku pro novináře europoslanec Pavel Telička. Bylo to jeho první oficiální vystoupení poté, co začátkem týdne šéf hnutí ANO Babiš, za které byl Telička v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu, oznámil, že europoslanec s hnutím končí. Telička to následně potvrdil. Důvodem rozchodu byly dlouhodobé neshody mezi oběma muži a rozdílné pohledy zejména na evropskou a zahraniční politiku.

„Je pro nás podstatný náš vztah k EU a naše účinkování v ní a také to, jak se hnutí ANO postaví k opětovné kandidatuře prezidenta Zemana v lednových volbách, jací lidé se objevují na kandidátkách hnutí ANO do parlamentních voleb a jaká je vazba Andreje Babiše na média,“ vyjmenoval ty nejpodstatnější Telička.

Ukončení spolupráce s hnutím ANO Telička plánoval oznámit až po říjnových parlamentních volbách v ČR a následné schůzce, které se měl účastnit kromě Andreje Babiše také další český europoslanec zvolený za ANO Petr Ježek. Ten v dnešním rozhovoru pro INFO.CZ popsal, že sice sdílí podobné obavy o budoucím směřování ANO jako Telička, ale stále ještě vidí prostor, jak to změnit.

Telička na dnešním setkání s tiskem uvedl, že neuvažuje o tom, že by se vzdal místa europoslance. „Vyjádřil jsem se jasně. Nemám pocit, že by někdo z relevantních subjektů říkal, abych složil mandát. Jestliže ano, tak se o tom můžeme bavit,“ uvedl pro INFO.CZ. V úmyslu nemá skládat ani prestižní a vlivnou funkci místopředsedy Evropského parlamentu, do které byl zvolen letos zkraje roku. Odvolal se při tom na podporu, kterou mu vyslovilo vedení politické skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a do které poslanci zvolení za hnutí ANO patří.

V úvahu podle Teličky nepřichází ani přestup do jiné politické strany. „Považoval bych za absolutně nepřijatelné, abych v rámci tohoto mandátu kamkoliv přestupoval. Jsem součástí frakce ALDE, místopředseda Evropského parlamentu a mám rozděláno spoustu věcí. To není klišé,“ řekl europoslanec s tím, že své další politické plány odhalí příští rok.

Delegace hnutí ANO v Evropském parlamentu čítá celkem čtyři europoslance. Kromě Petra Ježka ještě dvojici europoslankyň Martinu Dlabajovou a Ditu Charanzovou. Obě už dříve redakci sdělily, že ony podobný krok jako Telička nezvažují a chtějí ve své práci v Evropském parlamentu pokračovat. „Respektuji, že se v některých věcech rozcházíme a doufám, že se nerozejdeme v programu a v tom, že ho budeme naplňovat,“ řekl na jejich adresu Telička. Nechtěl ale příliš spekulovat, zda ho bude někdo z celé čtveřice kolegů v budoucnu následovat. „Nebylo by korektní odpovídat za ně. Nelze vyloučit to, ani to. Možná, že to bude individuální.“

Pragmatismus, veletoče a špatné jméno

Na to, zda by Pavel Telička měl po rozchodu s hnutím ANO, za které byl do Evropského parlamentu zvolen, rezignovat na své funkce, panují rozdílné názory i mezi dalšími českými europoslanci napříč politickými stranami.

„Telička je těžký pragmatik. Určitě to neudělá a moc se mu nedivím,“ napsal redakci občanský demokrat Jan Zahradil (ECR). „Za ten rok a půl si může vybudovat zázemí někde jinde. Uvidíme, zda se vynoří v květnu 2019 na jiné kandidátce,“ dodal.

„Pana europoslance na jednu stranu chápu. Andrej Babiš neustále předvádí názorové veletoče a to zejména ke vztahu k EU, i když evropské dotace stále miluje. Telička chce zůstat věrný původnímu programu ANO do evropských voleb, ale pro Babiše to již je bezcenný kus papíru. Situace nebyla dlouhodobě udržitelná,“ myslí si europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM (GUE/NGL).

„Ovšem stále zastávám stanovisko, že člověk zvolený za určitou stranu či hnutí, by měl respektovat, že bez tohoto uskupení by ve své funkci nebyl a měl by vyvodit důsledky z názorového rozkolu. Ať tak či onak, o Teličkovu budoucnost a kariéru se vážně neobávám,“ doplnila.

„Abychom mohli účinně prosazovat zájmy ČR, musíme mít respekt ostatních členských států. Když je jméno vysoce postaveného politika spojováno se zpronevěřováním peněz evropských daňových poplatníků, tak to naší práci škodí,“ řekla redakci Michaela Šojdrová z KDU-ČSL (EPP). „Je na panu Teličkovi, aby svůj krok vysvětlil. Podle mne je to jasný signál, že panu Babišovi nevěří. Zřejmě se obává, že spojení s jeho jménem by mohlo negativně ovlivnit jeho další perspektivu v působení v EU.“

Sociální demokratka Olga Sehnalová (S&D) redakci napsala, že se jedná o osobní rozhodnutí Pavla Teličky. „Vzala jsem ho pouze na vědomí,“ nechtěla více svou odpověď rozvádět.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744