Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikola, která vysílala jízdu smrti, poprvé promluvila: O nehodě jí řekl až pacient na pokoji

Nikola, která vysílala jízdu smrti, poprvé promluvila: O nehodě jí řekl až pacient na pokoji

Přesně 66 dnů uplynulo v sobotu od tragické nehody dvou dívek u Mostu. Jízdu smrti tehdy v přímém přenosu na Facebooku přenášela Nikola V. Karambol přežila. Teď poskytla Blesku první rozhovor.

Už jedeme 120, během chvilky… 140! Teď teprve vyjíždíme z Mostu, sejdeme se za pět minut u Teska – hlásila jste letos 6. července svým přátelům na sociální síti. Krátce poté přišla rána. Už si vzpomínáte?

Vybavuji si jen cestu do Mostu, cestu zpátky z Mostu, kdy jsme havarovaly, už ne.

Jak dobře jste Nikol B. znala?

Moc ne, jen asi měsíc přes její maminku, se kterou dělám v práci.

Co té jízdě předcházelo?

Měla jsem jít druhý den kamarádce na svatbu a ona se mi nabídla, že mi půjčí šaty. Tak jsem k ní jela. Nudily jsme se, a tak jsme se rozhodly, že pojedeme do Mostu na výlet.

Co se stalo, jste se dozvěděla v nemocnici od jiného pacienta. Jaké to bylo? Věřila jste mu?

Věřila. Bylo to divný.

Došlo vám, že jste mohla dopadnout stejně jako ta druhá Nikol?

V ten moment ani moc ne. Nedocházelo mi to delší dobu, až pak doma, když jsem si přečetla noviny, internet a pustila jsem si to video.

Celý exkluzivní rozhovor najdete v dnešním Blesku.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1