Články odjinud

Nikulin i málo peněz na obranu. Ryan česko-americké vztahy chválil, zároveň naznačil, co jim škodí

Nikulin i málo peněz na obranu. Ryan česko-americké vztahy chválil, zároveň naznačil, co jim škodí

Oficiální program měl naplánovaný na dva dny, stačilo to ale na to, aby předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan vyslal k českým spojencům jasné poselství. Jeho projevy se táhla nit přátelství. Mezi státy, ale možná ještě silněji jeho osobní se současným velvyslancem Stephenem Kingem. A několikrát připomněl také obranné závazky.

Paul Ryan si návštěvu Prahy viditelně užíval. Zatímco ve Spojených státech se blíží volby, v nichž by měl obhajovat křeslo ve Sněmovně reprezentantů, v Česku je bezmála za hvězdu. A nejvíce se mluví o tom, proč se nesešel s prezidentem Milošem Zemanem.

„Odkázal bych na prezidentskou kancelář ohledně toho, proč jsme se sešli nebo nesešli,“ komentoval v úterý odpoledne na tiskové konferenci ve Sněmovně. Ocenil ale, že se mohl setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

Díky, Stephene

Ryan měl v úterý naplánované tři velké akce. Před projevem ve sněmovně absolvoval dopoledne v Senátu besedu se studenty. Do prostor horní komory se vrátil ještě jednou – na konferenci o roli USA v evropské bezpečnosti.

Všechna tři vystoupení spojují slova, u nichž Ryanovi zjevně záleželo na tom, aby zazněla. Třeba ta o velvyslanci Stephenu Kingovi. „Je dodnes mým celoživotním přítelem. Tento člověk je opravdovým vlastencem a je skutečná třída. Je pro nás opravdovým požehnáním, že ho můžeme mít jako velvyslance Ameriky v České republice,“ pravil ve Sněmovně.

Podobně o Kingovi mluvil podle informací INFO.CZ i na besedě se studenty a nezapomněl na něj ani v Senátu. Ryan není v Česku na oficiální návštěvě. Akci prezentuje jako soukromou cestu. Z jeho řeči i povětšinou tajného programu je patrné, že nebýt přítele Kinga, hledala by se mu cesta do českého hlavního města obtížněji.

Přesto byl milý, vstřícný a rozdával úsměvy na všechny strany. Ocenil spolupráci amerických a československých státníků při vzniku Československa před sto lety, roli Václava Havla v česko-amerických vztazích, ale i české vojáky bojující po boku Američanů v současných válkách.

Dvě procenta

Ryan dal najevo, že USA považují Česko i nadále za spojence. Diplomaticky mu ale naznačil, že ne všechno je tak růžové, jak by mohlo. A to nejen neuskutečněnou schůzkou na Hradě.

Výstižná je především část projevu o Severoatlantické alianci. „Našimi slovy a akcemi jsme ukázali, že stojíme za článkem 5 naší společné bezpečnostní dohody. Tato dohoda je pevná a my vám děkujeme za to, že ji dodržujete. Také jsme všichni slíbili, že budeme dávat dvě procenta na obranu. A Česká republika má konkrétní cíle a jde v tomto ohledu dopředu,“ řekl a jeho poslední slova doprovázel mírný úsměšek.

Česko totiž dlouhodobě alianční závazek neplní. Jeho dosažení vidí nejdříve v polovině příští dekády. Právě to Trumpova administrativa v minulosti kritizovala nejen v českém případě. Chvíli po nástupu nového prezidenta to dokonce vypadalo, že kvůli nízkým příspěvkům USA nemusí v případě nouze přispěchat na pomoc.

Právě tohle byl druhý stěžejní bod Ryanovy návštěvy. Stejně jako Kinga totiž zdůrazňoval obranu a finance všude. „Jsem rád, že jsme nedávno schválili a prezident podepsal legislativu navyšující výdaje na obranu nejvíce za 15 let,“ komentoval na bezpečnostní konferenci v Senátu.

Víra ve vydání Nikulina

A ještě jedno téma zmínil jakoby na okraj. Prohlásil, že věří, že Česko vydá do USA hackera Jevgenije Nikulina. Právě to je v současnosti jedna z hlavních věcí, o kterou nás spojenci žádají. Hrad však lobbuje za to, aby Nikulin zamířil zpět do Ruska, které o něj také stojí.

Ryan zdůraznil, že USA na nikoho rozhodně netlačí, je však jasné, že tady se rozhoduje o další podobě česko-amerických vztahů. Pokud by ministr spravedlnosti „vyslyšel“ Zemanovo přání, byla by to pro spojenectví s USA další velká rána.

Vždyť americká média čile spekulují, že za neuskutečněním Hradem dlouho proklamované Zemanovy návštěvy Bílého domu byla kauza kolem jiného problematického muže - libanonského agenta Alího Fajáda, kterého Američané chtěli vydat kvůli podezření z napojení na teroristickou organizaci. Česko ho nevydalo a on obratem Američanům zmizel.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867