Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikulin i málo peněz na obranu. Ryan česko-americké vztahy chválil, zároveň naznačil, co jim škodí

Nikulin i málo peněz na obranu. Ryan česko-americké vztahy chválil, zároveň naznačil, co jim škodí

Oficiální program měl naplánovaný na dva dny, stačilo to ale na to, aby předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan vyslal k českým spojencům jasné poselství. Jeho projevy se táhla nit přátelství. Mezi státy, ale možná ještě silněji jeho osobní se současným velvyslancem Stephenem Kingem. A několikrát připomněl také obranné závazky.

Paul Ryan si návštěvu Prahy viditelně užíval. Zatímco ve Spojených státech se blíží volby, v nichž by měl obhajovat křeslo ve Sněmovně reprezentantů, v Česku je bezmála za hvězdu. A nejvíce se mluví o tom, proč se nesešel s prezidentem Milošem Zemanem.

„Odkázal bych na prezidentskou kancelář ohledně toho, proč jsme se sešli nebo nesešli,“ komentoval v úterý odpoledne na tiskové konferenci ve Sněmovně. Ocenil ale, že se mohl setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

Díky, Stephene

Ryan měl v úterý naplánované tři velké akce. Před projevem ve sněmovně absolvoval dopoledne v Senátu besedu se studenty. Do prostor horní komory se vrátil ještě jednou – na konferenci o roli USA v evropské bezpečnosti.

Všechna tři vystoupení spojují slova, u nichž Ryanovi zjevně záleželo na tom, aby zazněla. Třeba ta o velvyslanci Stephenu Kingovi. „Je dodnes mým celoživotním přítelem. Tento člověk je opravdovým vlastencem a je skutečná třída. Je pro nás opravdovým požehnáním, že ho můžeme mít jako velvyslance Ameriky v České republice,“ pravil ve Sněmovně.

Podobně o Kingovi mluvil podle informací INFO.CZ i na besedě se studenty a nezapomněl na něj ani v Senátu. Ryan není v Česku na oficiální návštěvě. Akci prezentuje jako soukromou cestu. Z jeho řeči i povětšinou tajného programu je patrné, že nebýt přítele Kinga, hledala by se mu cesta do českého hlavního města obtížněji.

Přesto byl milý, vstřícný a rozdával úsměvy na všechny strany. Ocenil spolupráci amerických a československých státníků při vzniku Československa před sto lety, roli Václava Havla v česko-amerických vztazích, ale i české vojáky bojující po boku Američanů v současných válkách.

Dvě procenta

Ryan dal najevo, že USA považují Česko i nadále za spojence. Diplomaticky mu ale naznačil, že ne všechno je tak růžové, jak by mohlo. A to nejen neuskutečněnou schůzkou na Hradě.

Výstižná je především část projevu o Severoatlantické alianci. „Našimi slovy a akcemi jsme ukázali, že stojíme za článkem 5 naší společné bezpečnostní dohody. Tato dohoda je pevná a my vám děkujeme za to, že ji dodržujete. Také jsme všichni slíbili, že budeme dávat dvě procenta na obranu. A Česká republika má konkrétní cíle a jde v tomto ohledu dopředu,“ řekl a jeho poslední slova doprovázel mírný úsměšek.

Česko totiž dlouhodobě alianční závazek neplní. Jeho dosažení vidí nejdříve v polovině příští dekády. Právě to Trumpova administrativa v minulosti kritizovala nejen v českém případě. Chvíli po nástupu nového prezidenta to dokonce vypadalo, že kvůli nízkým příspěvkům USA nemusí v případě nouze přispěchat na pomoc.

Právě tohle byl druhý stěžejní bod Ryanovy návštěvy. Stejně jako Kinga totiž zdůrazňoval obranu a finance všude. „Jsem rád, že jsme nedávno schválili a prezident podepsal legislativu navyšující výdaje na obranu nejvíce za 15 let,“ komentoval na bezpečnostní konferenci v Senátu.

Víra ve vydání Nikulina

A ještě jedno téma zmínil jakoby na okraj. Prohlásil, že věří, že Česko vydá do USA hackera Jevgenije Nikulina. Právě to je v současnosti jedna z hlavních věcí, o kterou nás spojenci žádají. Hrad však lobbuje za to, aby Nikulin zamířil zpět do Ruska, které o něj také stojí.

Ryan zdůraznil, že USA na nikoho rozhodně netlačí, je však jasné, že tady se rozhoduje o další podobě česko-amerických vztahů. Pokud by ministr spravedlnosti „vyslyšel“ Zemanovo přání, byla by to pro spojenectví s USA další velká rána.

Vždyť americká média čile spekulují, že za neuskutečněním Hradem dlouho proklamované Zemanovy návštěvy Bílého domu byla kauza kolem jiného problematického muže - libanonského agenta Alího Fajáda, kterého Američané chtěli vydat kvůli podezření z napojení na teroristickou organizaci. Česko ho nevydalo a on obratem Američanům zmizel.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1