Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nízká nezaměstnanost je český úspěch. Sobotka unijním ministrům vysvětlí, proč máme nejlepší čísla v EU

Nízká nezaměstnanost je český úspěch. Sobotka unijním ministrům vysvětlí, proč máme nejlepší čísla v EU

O českých zkušenostech s úspěšnou zaměstnaností chce na dnešním neformálním sociálním summitu Evropské unie v jihošvédském Göteborgu hovořit se svými kolegy český premiér. Bohuslav Sobotka to řekl českým novinářům při příchodu na summit, jehož tématem je mimo jiné spravedlivé zaměstnávání. Dodal také, že Česko podporuje rozšíření studentského výměnného programu Erasmus, který by v budoucnu mohl být přístupný nejen pro vysokoškoláky, ale i pro středoškoláky a učně.

"Dnes nás tady čekají dvě důležitá jednání, to první se bude týkat potvrzení faktu, že Evropa by měla mít určitý sociální pilíř," řekl Sobotka. Evropská unie dnes na summitu slavnostně přijme evropský pilíř sociálních práv, který je souborem 20 tezí, na jejichž základě by měla být formulována sociální politika unie.

Sobotka chce debaty využít k tomu, aby se podělil se svými protějšky z ostatních unijních zemí o české zkušenosti se zaměstnaností. Česko má nyní nejnižší nezaměstnanost v EU, a to 3,6 procenta.

"Současně také patříme mezi skupinu zemí, která dosáhla nejvyšší zaměstnanosti, to znamená, že máme poměrně vysoký podíl zaměstnanosti i u žen, máme vysoký podíl zaměstnanosti i u lidí, kteří třeba trpí nějakým zdravotním hendikepem, máme poměrně vysokou míru vzdělanosti našich pracovníků," prohlásil český premiér. "Chtěl bych aspoň některá z těchto témat zmínit v rámci panelu, který se bude týkat právě otázky přístupu na trh práce," dodal.

"Vedle toho se sejdou předsedové vlád evropských zemí a budeme debatovat o tom, jak dál měnit Evropskou unii v oblasti podpory vzdělávání a také v oblasti podpory kultury," řekl Sobotka o dalším tématu summitu. Hovořit se bude i o programu Erasmus, který je v současné době určen pro vysokoškolské studenty.

"Je důležité, aby tento program pokračoval do budoucna, aby na něj bylo ze společného evropského rozpočtu vyčleněno více finančních prostředků a abychom také rozšířili programy, které se týkají středoškoláků a učňů," řekl Sobotka. Připomněl také, že čeští studenti dokázali Erasmus velmi dobře využít, což dokazuje poměr účastníků na počet obyvatel. "Určitě máme jako Češi zájem o rozšíření a pokračování programu Erasmus," dodal.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link