Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Noční vlci v Česku: Víme kudy obávaní motorkáři večer pojedou

Noční vlci v Česku: Víme kudy obávaní motorkáři večer pojedou

Noční vlci opět dorazili do Česka. Kontroverzní motorkářský klub z Ruska pravidelně pořádá spanilé jízdy Evropou k uctění konce druhé světové války. Silně nacionalistická skupina příznivců Vladimira Putina začala svou každoroční tour v neděli na Slovensku. Dnes večer by se měli přesunout na území Česka.

Motorkáři uctívají padlé sovětské vojáky u pomníků po celé Evropě. Loni se na jižní Moravě setkali s bývalým hejtmanem Michalem Haškem, který s nimi dokonce ochotně zapózoval na společné fotografii a vyvolal tím vlnu nevole. Dnes večer by dle informací Policie měli dorazit do Česka.

„Žádná speciální bezpečnostní opatření nechystáme. Situaci budeme monitorovat, a kdyby došlo ke komplikacím, tak na ně budeme reagovat. V minulosti jsme s nimi ale nikdy nezaznamenali žádný problém,“ potvrzuje pro INFO.CZ tisková mluvčí Krajského ředitelství Jihomoravského kraje Andrea Cejnková. Zároveň dodává, že v místech, kde budou motorkáři pokládat věnce, bude dohlížet i pořádková služba. „Budeme je pravděpodobně také kontrolovat na hranicích, ale hlavně budeme sledovat jejich pohyb a případně ihned reagovat,“ doplňuje Cejnková.

Přestože oficiálně se trasa motorkářské jízdy nedá vyhledat, redakce INFO.CZ zjistila, že Vlci se chystají hranici pravděpodobně překročit na jižní Moravě a budou pokračovat směrem na Vyškov a Brno. K ruskému tvrdému jádru jezdců se občas přidávají i místní. Loni v Brně se k Vlkům přidali čeští i slovenští kolegové.

Nacionální skupina budí pravidelně obavy. Po zkušenostech z minulosti včera dokonce gruzínské ministerstvo vnitra zakázalo vjezd na své území, který platí plošně pro všechny ruské motorkáře. Podle zástupce gruzínského ministra vnitra Šalvy Chucišviliho pro většinu gruzínské společnosti je nepřípustné, aby ruští motorkáři v zemi organizovali jakékoli akce, které podle něj jsou navíc proti duchu blížících se oslav.

Noční vlci mají potíže se vstupem na území některých států opakovaně. Loni se část skupiny například nedostala do Polska. Šéf motorkářského klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744