Noční vlci v Praze: Situace na Olšanských hřbitovech se vyostřila, znesvářené tábory hlídali těžkooděnci | info.cz

Články odjinud

Noční vlci v Praze: Situace na Olšanských hřbitovech se vyostřila, znesvářené tábory hlídali těžkooděnci

Motorkáři z ruského nacionalistického klubu Noční vlci v Praze uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Na Olšanských hřbitovech na ně čekalo více než 150 příznivců i desítky odpůrců. Obě skupiny se slovně střetly, policie jednoho muže zadržela. Mezi motorkáři byl i poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se s protestujícími při dřívější zastávce v Průhonicích hádal a s jedním z demonstrantů se postrkoval.

Už v Průhonicích se sešly desítky ruských motorkářů a jejich sympatizantů a také asi dvacítka lidí, kteří proti akci motorkářů protestovali. Klub Nočních vlků podle protestujících šíří ruskou propagandu. Demonstranti s sebou měli vlajky USA, EU, NATO a České republiky i Ukrajiny, jejíž část Rusko anektovalo v roce 2014. Nesli transparenty, na nichž byl ruský prezident vyobrazen s hitlerovským knírkem a patkou.

Mezi protestujícími a příznivci Nočních vlků se na začátku jejich jízdy Prahou objevily slovní střety. Sympatizanti ruského klubu na demonstranty pokřikovali "kašpaři" a "zrádci vlasti". Sociálnědemokratický poslanec Foldyna, který se s ruskými motorkáři z Nočních vlků sešel již v minulosti, se také s protestujícími slovně střetl a do jednoho strkal. Noční vlky pak hájil. "Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku (ruských vojáků)," prohlásil.

Rušno na Olšanech

Na Olšanské hřbitovy dorazili motorkáři kolem půl třetí místo avizovaných 13:00. Položili věnce u památníku padlých vojáků. Před jejich příjezdem se u vstupu na hřbitovy odehrály ostré slovní přestřelky, při kterých zasahovali policisté.  

Policisté sice oddělili příznivce a odpůrce motorkářů páskou i auty, ale někteří z demonstrantů se pokusili dostat blíže k sympatizantům Nočních vlků. Policisté jednoho z nich zadrželi, řekla mluvčí Andrea Zoulová. "Policisté zajistili na Olšanských hřbitovech čtyřiačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně je to neuposlechnutí výzvy úřední osoby," uvedla Zoulová.

Podpořit Noční vlky přišla ke hřbitovům mimo jiné jednička komunistů pro obecní volby v Praze a bývalá poslankyně Marta Semelová.

Zásah policejních těžkooděnců:

Zásah těžkooděnců před příjezdem Nočních vlků na Olšany autor: Dominik Benátčan/INFO.CZ

ČSSD se podle serveru Lidovky.cz od Foldynovy účasti na akci Nočních vlků distancovala. "Jedná se o soukromou iniciativu Jaroslava Foldyny, jde čistě o jeho osobní věc. Proto bych byl velmi nerad, kdyby byla ČSSD jakkoliv s průjezdem této kontroverzní motorkářské skupiny spojována," napsal serveru předseda strany Jan Hamáček.

Noční vlci mají blízký vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který navštěvuje jejich akce. Spolek dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale se žádostí o státní grant neuspěl. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu. Noční vlci každoročně pořádají jízdy Evropou na výročí konce druhé světové války.

Čekání na Noční vlky u Olšanských hřbitovů autor: Dominik Benátčan/INFO.CZ

Čekání na Noční vlky u Olšanských hřbitovů autor: Dominik Benátčan/INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud