Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Normy jsou stejné, plagiáty je ale snazší dohledat, tvrdí Mach, který zkoumal Krčálovu bakalářku

Normy jsou stejné, plagiáty je ale snazší dohledat, tvrdí Mach, který zkoumal Krčálovu bakalářku

Kvůli plagiátorství končí další ministr. Petr Krčál (ČSSD) podle zjištění Jana Macha analytika a IT specialisty při Vysoké škole ekonomické ve své šedesátistránkové bakalářské práci opsal až tři čtvrtiny textu. Kdy je možné diplomovou práci považovat za plagiát a jestli dnes opravdu platí jiná měřítka než v minulosti, se dočtete v rozhovoru INFO.CZ.

Kolik stran cizího textu jste v práci Petra Krčála našel?

Přes čtyřicet stran. Místy se objevovaly citace s odkazem na práci pana Valenty, ale to bylo jen ve zlomku textu. Citace se objevila například jen v malém odstavci v rámci jedné strany textu, mnohdy ani to ne. Hlavní rozsah textu byl ale zkopírován bez uvedení přímých citací a beze zdroje.

Kdy se dá diplomová práce považovat za plagiát. Existují striktní normy?

Neexistují. Je to na posouzení komise, většinou disciplinární komise nebo na posouzení komise u obhajoby. Obecně nelze říci, že od určitého procenta shodných textů, je práce plagiát. Plagiát ale vytváří určitě ten, kdo převezme cizí text, použije ho a vydává ho za své dílo místo toho, aby korektně uvedl pravého autora.

Jak často se na plagiátorství přijde zpětně?

Obvykle se na plagiátorství nepřijde do doby, než někdo tu práci z nějakého důvodu nezačne zkoumat. Samozřejmě tím důvodem může být, že se dotyčný dostane do vrcholné politiky. Ale může se stát, že se dohledá shodná pasáž, a následně se zjistí, že i v té původní práci pochází text z nějakého jiného autorského díla.

Připadají vám výmluvy politiků, kteří tvrdí, že v době, kdy práci psali, platila jiná měřítka a normy, relevantní?

Měřítka, pravidla, nároky a citační normy jsou stále stejné a nemění se. Dnes je jen jednodušší v okamžiku obhajoby dohledat, zda jsou v práci neoriginální texty, ale pravidla zůstala stejná.

Jak se díváte na fakt, že oponentka práce pana Krčála o rok dříve vedla práci, ze které rezignovaný ministr opisovat? Měla si všimnout, že jsou si práce podobné?

Asi ano. Nemůžu uvádět konkrétní situaci, ale určitě by nemělo být běžné, že oponent neví, že je práce stejná. Ideálně by se měl podívat do originální práce a zjistit, jestli ta shoda není podezřele velká.

Petr Krčál obhájil svojí bakalářskou práci na téma „Mládež a volný čas“ na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v roce 2007. Program na odhalování plagiátorství v práci nalezl velkou část textu jiného autora. A to bez uvedení citace. Krčál později přiznal, že se při psaní práce mohl dopustit chyby. Kvůli podobnému problému minulý týden odstoupila i ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Ta chybovala hned ve dvou pracích, jednu z nich obhájila na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, druhou pak na Mendelově univerzitě v Brně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1