Nová pravidla pro národní parky kalí prolomení limitů těžby, komentují program ČSSD ekologové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová pravidla pro národní parky kalí prolomení limitů těžby, komentují program ČSSD ekologové

Nová pravidla pro národní parky kalí prolomení limitů těžby, komentují program ČSSD ekologové

ČSSD dnes na programové konferenci představí svůj volební program. Ekologové v této souvislosti připomínají, kterak nejsilnější vládní strana v tom předchozím v roce 2013 slibovala například vyčistit smog, ozdravit lesy, zlepšit ochranu zemědělské půdy, prosadit antifosilní zákon a zavést pasivní domy od roku 2016. Strana také deklarovala, že podpoří recyklaci odpadů, vytlačení projíždějících kamionů z obcí a zachová účast občanů v rozhodování o svém životním prostředí. Jen několik měsíců před koncem mandátu vlády Bohuslava Sobotky lze ale říct, že se sociálním demokratům povedlo prosadit jen dílčí řešení a v některých zásadních bodech výsledky vlády původnímu programu strany zcela odporují.

Hlavním ekologickým úspěchem vlády – který však ČSSD v programu neměla – jsou nová pravidla pro národní parky, které umožní lépe chránit divočinu. „Schválení ústupu od uhlí ve státních koncepcích a zachování limitů těžby na Dolu ČSA kalí prolomení limitů na Dolu Bílina a hlavně neprosazení vlajkového antifosilního zákona, který by nastavil jasné tempo snižování celkové závislosti na fosilních palivech a nutil plnit konkrétní úkoly z koncepcí,“ upozorňují ale ekologové s tím, že se Sobotkova vláda neposunala v reformě neudržitelného lesního hospodaření a stagnaci recyklace odpadů. Navíc nepředložila odpadový zákon, který by nastartoval recyklaci komunálního odpadu k evropské úrovni.

„ČSSD před čtyřmi lety ve volebním programu slibovala několik velmi dobrých řešení pro vyčištění vzduchu, zdravé lesy či nižší závislost na dovozu ropy plynu i uhelných dolech. Vládě, kterou vedla, se podařilo prosadit spíše jen dílčí kroky vpřed a zásadní řešení zůstala dlužna. Dlouhodobý program ČSSD cílí na lepší prostředí pro náš život, ale je příliš obecný,“ říká programový ředitel hnutí DUHA Jiří Koželouh. „Očekáváme proto, že se v aktuálním volebním programu ČSSD dočteme o konkrétních cestách k vyřešení nesplněných závazků,“ dodává.

Za zásadní selhání pak označuje případné konečné schválení novely stavebního zákona, která bere lidem práva na účast v rozhodování o stavbách, těžbě a dalších činnostech, které poškozují přírodu a životní prostředí v jejich okolí. „Za výsledky samozřejmě nesou zodpovědnost i jednotliví ministři z jiných koaličních stran – například ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO nebo ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Naopak ČSSD má ministerstvo průmyslu,“ připomíná Hnutí DUHA.

Sociální demokraté se v obecné rovině ekologickým tématům věnují také ve svém dlouhodobém programu, který přijali delegáti jarního brněnského sjezdu. Hnutí DUHA proto očekává, že samotný program, který ČSSD zveřejní v sobotu, přetaví obecné deklarace do konkrétních řešení, jakou jsou zákony, státní koncepce, finanční mechanismy a podobně.

ČSSD v dlouhodobém programu obecně slibuje vyčištění smogu, útlum spotřeby uhlí, rozvoj obnovitelných zdrojů, zateplování domů, rozšíření mýta pro kamiony na další silnice, lepší ochranu půdy, podporu místních potravin, ozdravení lesů a zachování práva lidí ovlivňovat využívání krajiny. Konkrétněji navrhuje antifosilní zákon, zdanění fosilních paliv a opatření pro zadržování vody v krajině. Naopak se vůbec nezabývá otázkou ochrany přírody, národních parků a divočiny, vynechává také deklaraci o zachování limitů těžby uhlí nebo obnovu těžbou postižených severních Čech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.