Nová vláda: Brabec chce mít základ koaliční smlouvy tento týden, jednání s ČSSD začnou zřejmě ve středu | info.cz

Články odjinud

Nová vláda: Brabec chce mít základ koaliční smlouvy tento týden, jednání s ČSSD začnou zřejmě ve středu

Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec dnes novinářům před jednáním vlády v demisi řekl, že by chtěl mát základ koaliční smlouvy s ČSSD hotový do konce tohoto týdne. Jednání se seociálními demokraty by podle něj měla začít ve středu nebo ve čtvrtek. Sociální demokraté odsouhlasili návrat k rozhovorům s hnutím Andreje Babiše v pátek, ty původní zkrachovaly kvůli personálním neshodám. ČSSD totiž požadovala, aby měla pod kontrolou ministerstvo vnitra. ANO pak zvažovalo menšinovou vládu s podporou SPD a komunistů.

"Já bych rád, abychom do konce tohoto týdne jak v tom programovém prohlášení vlády, tak v té koaliční smlouvě v zásadě už měli nějaký finální text," řekl Brabec. Na programovém prohlášení už podle něj pracují experti a vycházejí z dřívější dohody mezi ANO a ČSSD, v níž si obě strany vyjasňovaly sporné body svých politických programů.

Zahájení rozhovorů mezi špičkami ANO a ČSSD podle Brabce komplikuje skutečnost, že vláda bude v úterý a ve středu na výjezdním zasedání v Moravskoslezském kraji. "Pravděpodobně se ta jednání rozeběhnou ve středu odpoledne nebo k večeru, nebo nejpozději ve čtvrtek," řekl místopředseda ANO.

Brabec také nechtěl předjímat, jak se ANO postaví k požadavku ČSSD na to, aby se změnilo obsazení některých sněmovních funkcí, ze kterých by měli odejít představitelé hnutí SPD. "Je to návrh, který padl ze strany sociální demokracie, ale my jsme neřekli, že s tím souhlasíme," uvedl. Podle něj by to narušilo rozložení sil ve Sněmovně, očekává, že ANO bude s ČSSD o záležitosti ještě jednat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud