Nováková vykázala kvůli Číně tchaj-wanského diplomata z jednání. Petříček je proti, STAN chce její rezignaci

ČTK

jj

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce probrat s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) středeční událost, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání představitelů ministerstva se zahraničními diplomaty. Na dotaz ČTK to dnes sdělil Černínský palác. S Petříčkem o záležitosti už mluvil předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD), protože postup ministerstva průmyslu by mohl podle něj znamenat nebezpečný precedens. Ministr ho ujistil, že Česko se nehodlá nechat Čínou tlačit a dohodnuté principy pro vzájemná jednání platí.

Postup ministerstva odsoudili senátoři z klubu Starostů, který je jednou ze dvou nejsilnějších frakcí v horní komoře. V prohlášení, které zaslali ČTK, žádají odvolání Novákové z funkce ministryně. "Její zákrok, iniciovaný čínským velvyslancem, je hrubým porušením suverenity české zahraniční politiky. Paní ministryně tím také znevážila a ohrozila ekonomické zájmy České republiky a i obchodní vztahy s Tchaj-wanem," uvedli. Vláda by podle nich měla toto jednání ministryně odsoudit s náležitou omluvou.

Za nešťastnou označil Zaorálek formulaci v následném prohlášení Novákové o tom, že Česko uznává politiku jednotné Číny. "Je to něco zásadně jiného, než co jsme říkali my ve svých prohlášeních a od čeho se odvíjelo určité chování a určitý postup," řekl dnes ČTK bývalý ministr zahraničí Zaorálek. Česko v prohlášeních podle něho garantuje dodržování své politiky jedné Číny. "Vždy jsme zdůrazňovali, že se jedná o naši politiku jedné Číny, to znamená ne čínskou," zdůraznil. Postoj znamená podle něj i to, že Česko rozvíjí spolupráci s Tchaj-wanem.

Konec sporů o migraci. Česko si chce Itálii naklonit, vydělal by na tom byznys i diplomacie

sinfin.digital