Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinář z Babišových odposlechů konečně promluvil: Nahrávky vznikly přes můj telefon, tvrdí Přibil

Novinář z Babišových odposlechů konečně promluvil: Nahrávky vznikly přes můj telefon, tvrdí Přibil

Novinář Marek Přibil, jehož odposlechnuté rozhovory s tehdejším vicepremiérem Andrejem Babišem byly jednou z rozbušek následné vládní krize, konečně otevřeně promluvil. A to hned ve třech médií najednou.  V rozhovoru pro Seznam Zprávy tvrdí, že mu hrozí fyzická likvidace od lidí stojících za ČSSD. „Různě mi to vzkazovali přes známé, a skutečně. Když jsem pak jel po D1, tak jsem měl u nedávno servisovaného auta povolená kola,“ říká Přibil. 

Přibil plánoval veřejně vystoupit se svým výkladem událostí již dříve, nicméně údajně se bál fyzické likvidace. „Když už jsem byl připraven vystoupit, tak se začaly množit výhrůžky a to od lidí, kteří stojí za sociální demokracií. A pak to skončilo tím autem na D1,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy bývalý novinář. „Myslím, že ministru Chovancovi jsem byl dost trnem v oku, a může se tak bát, zda ještě disponuji nějakými dalšími materiály,“ říká Přibil.

Tři nahrávky, které prohloubily vládní krizi a spolu s dalšími kauzami vedly k odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, jsou podle Přibila vše, co existuje. S Babišem se údajně setkal ke konci loňského roku právě třikrát. 

Nejvýbušnější nahrávka, která unikla na veřejnost, byla ta druhá, na které se oba aktéři domlouvají na politické likvidaci Babišových oponentů skrze materiály zveřejněné v deníku MF Dnes. Přibil v redakci po zveřejnění s okamžitou platností skončil, nicméně spekulovalo se, že byl pouze loutkou šéfredaktora deníku Jaroslava Plesla a šéfa strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla. „Věci spojené s Mladou frontou nemohu komentovat, podepsal jsem doložku," říká v rozhovoru ex-novinář.

Nyní Přibilovi došlo, že dříve či později bude muset vystoupit a pokusit se vysvětlit svůj pohled na situaci, která vedla k vládní krizi. „Chtěl jsem se Babišovi zavděčit,“ vypravuje Přibil. „Mně se v tu dobu již zajídalo novinářské prostředí a měl jsem vizi, že v rámci Mafry zřídím knižní divizi. Abych to ale mohl realizovat, tak jsem potřeboval podporu vydavatele,“ vysvětluje bývalý novinář, proč údajně chtěl vyměnit svou servilitu při shánění munice na babišovy politické oponenty za peníze na vysněný projekt.

Přibil v rozhovoru rovněž rezolutně odmítá, že by sám byl autorem kompromitujících nahrávek. „Já jsem si ty schůzky vůbec nenahrával, popírám, že bych byl jejich autorem. Domnívám se ale, že byly nahrány přes můj mobilní telefon. Shodou okolností než proběhla ta první schůzka s Babišem, tak jsem byl vypovídat na Generální inspekci bezpečnostních sborů, kde jsem musel svůj telefon odevzdat. Ale je možné, že to bylo řešeno i dálkovým odposlechem, já opravdu nevím, jen spekuluji,“ říká Příbil. Za zveřejněním však podle bývalého novináře stál boj mezi ČSSD a hnutím ANO. „Bylo to o tom, že jistý ministr má pod sebou jistou službu,“ dodává s narážkou na Milana Chovance.

Podle Přibila nyní již žádné další nahrávky jeho schůzek neexistují.  Investigativní novinář Radiožurnálu Janek Kroupa, který v minulosti tvrdil, že nahrávky omylem prodal Přibil spolu se svým počítačem, dnes přišel s informací, že získal další, dosud neznámé nahrávky šéfa hnutí ANO. „Co na nich je a kdo za nimi stojí, zveřejníme v pátek,“ říká Kroupa.

Radiožurnál rovněž uvedl, že skupina několika současných a bývalých policistů sbírala kompromitující informace jak na ministra vnitra Milana Chovance, tak i na policejního šéfa Tomáše Tuhého. Tento materiál pak měli předávat právě Marku Přibilovi. 

Ten však říká, že celá kauza je pro něj u konce, a chce se věnovat psaní scénářů. „Myslím, že v rámci žurnalistické profese jsem nezaměstnatelný. Nyní jsem nezaměstnaný, uvidím, co budoucnost přinese,“ uzavírá Přibil.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744