Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novináři by se měli likvidovat, prohlásil Zeman po schůzce s Putinem

Novináři by se měli likvidovat, prohlásil Zeman po schůzce s Putinem

Prezident Zeman byl po setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem, které se uskutečnilo v Pekingu během jeho cesty do Číny, v dobré náladě. Na adresu přítomných novinářů, kteří na politiky čekali, pronesl, že je jich moc a měli by se likvidovat. 

Ruský prezident na poznámku svého českého protějšku reagoval pohotově. Uvedl, že novináře „není třeba likvidovat, stačí je omezit“.

Poznámka prezidenta Zemana, která byla evidentně myšlena jako nadsázka, už stihla vzbudit pohoršení, protože se dotýká citlivého tématu. Německá agentura DPA situaci popsala slovy, že se Zeman pokusil na Putina zapůsobit děsivým vtipem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček výrok hlavy státu označil za bonmot.

Smrt novinářů není v Rusku výjimečným jevem, od devadesátých let jich bylo zavražděno několik desítek. Známý je například případ novinářky Anny Politkovské, která patřila mezi nejznámější ruské novináře a obránce lidských práv. V roce 2006 byla zastřelena ve výtahu domu v Moskvě.

Jednou z posledních obětí kritické žurnalistiky v Rusku se stal před necelým měsícem redaktor listu Novyj Petěrburg a Putinův kritik Nikolaj Andrušenko. 19. dubna podlehl zraněním, které mu o několik týdnů dříve způsobili neznámí pachatelé. Novinář se zaměřoval na korupci na lokální i celostátní úrovni a kritizoval omezování lidských práv v zemi.

Prezident Zeman si nenechal bonmot ujít ani na úvod setkání. Poukázal na skutečnost, že stejně jako ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, holduje cigaretám, což je v ostrém kontrastu s postojem prezidenta Putina. Ruský prezident je propagátor zdravého životního stylu a kouření zakazuje. „Vy jste, pane ministře, kuřák stejně jako já. I když váš prezident kouření zakazuje,“ řekl Zeman. Putin jen stručně opáčil: „Nedoporučuji.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1