Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový ministr školství nazval tisíce učitelů negramoty. Ti věří, že ho z rezortu vytlačí

Nový ministr školství nazval tisíce učitelů negramoty. Ti věří, že ho z rezortu vytlačí

Jen pár dní v křesle ministra školství stačilo Stanislavu Štechovi k tomu, aby si proti sobě poštval drtivou většinu českých učitelů. Důvodem je jeho sobotní status na facebooku, kde označil víc než 20 tisíc pedagogů, kteří podepsali petici proti kariérnímu řádu, za negramotné. Pedagogická komora ho proto vyzývá k rezignaci. Pokud ji sám nepodá, hodlají ho k tomu učitelé donutit chystanou výzvou. Od té si učitelé hodně slibují – případný tlak podle nich Štech neustojí.

„Mně na tom nejvíce vadí, že jako ministr vlády zpochybnil ústavní právo občanů podepisovat petice a za to by měl odstoupit. To si v demokratické zemi ministr vlády nemůže dovolit,“ řekl dnes pro INFO.CZ koordinátor vzniku Pedagogické komory Radek Sárközi, podle kterého petici navíc komora ani nezorganizovala – stojí za ní petiční výbor složený z řadových učitelů a ředitelů škol.

„Zadruhé samozřejmě urazil učitele a tím v podstatě naštval všechny své – v uvozovkách – podřízené, kteří ho už nebudou brát vážně. Vzbouří se proti němu. Uvažujeme o tom, že bychom napsali výzvu, aby odstoupil, pokud to sám neudělá. Podle mě ji do týdne podepíše všech 150 tisíc učitelů. On mimochodem na nějakém setkání už jako náměstek ministryně školství označil přítomné učitele za póvl,“ prozradil redakci další plánované kroky Sárközi.

Plánovaná výzva, kterou chtějí učitelé na ministra zatlačit, aby křeslo ministra opustil, podle Sárköziho přijde, jen když to sám neudělá. „On asi sám nechce, aby proti němu vystoupilo přes 100 tisíc učitelů. Měl by proto odstoupit sám,“ řekl koordinátor vzniku Pedagogické komory. Výzva k odstoupení podle něj nakonec přinese ovoce. „Bude to velký problém pro ministra, pro ČSSD a tyto záležitosti se budou propírat v médiích. Takže si myslím, že to neustojí,“ řekl Sárközi redakci.

Štech se omluvil. Bude mu to něco platné?

Rozbuškou sporu mezi pedagogy a Stanislavem Štechem je učitelský kariérní řád, který počítá se zařazením pedagogů do tří stupňů od začínajících, přes samostatné až po vynikající. Podle takového zařazení pak budou také odměňováni. Ministerstvo školství, které od 21. června vede místo Kateřiny Valachové (ČSSD)právě Štech, si od kariérního řádu slibuje zatraktivnění učitelské profese pro absolventy pedagogických fakult, kteří kvůli nízkým platům ve školství mnohdy odcházejí pracovat do jiných oborů.

Podle 21 tisíc pedagogů, kteří podepsali petici proti schválení novely, však nový kariérní řád přinese byrokracii a diskriminaci začínajících pedagogů. Problémem školství totiž podle nich není absence kariérního řádu, ale dlouhodobý nedostatek peněz. Učitelé by tak uvítali zejména zvýšení platových tarifů o čtvrtinu a také růst příplatků a osobního ohodnocení. „Potom můžeme začít pracovat na kvalitním kariérním řádu. Nemělo by se na něm ale pracovat bez řadových učitelů jako doposud,“ tvrdí kritici nynější podoby navrhovaného systému.

Podle slov ministra školství je ale petice, kterou dnes pedagogové předali do Poslanecké sněmovny, plná lží. Napsal to ve statusu z 24. června a tvrzení, i když mírnějším způsobem, zopakoval i ve včerejším facebookovém příspěvku, ve kterém se učitelům za drsná slova zároveň snažil omluvit.

„Těm, kterých se to dotklo, se omlouvám. Rozhodně jsem neměl a nemám v úmyslu urážet učitele, kteří s kariérním řádem nesouhlasí po jeho důkladném přečtení – s nimi budu rád kompetentně diskutovat a přijímat jejich názor,“ napsal včera na facebooku. „Vyjádřil jsem pouze řečnickou otázkou znepokojení nad tím, že pedagogická veřejnost je mnohdy konfrontována s nepravdami, na které opakovaně reagovaly i školské asociace a odbory. Právě tyto zjevné nepravdy se především negativně dotýkají mnoha učitelů, kteří se na přípravě kariérního řádu podíleli, připomínkovali jej a zapojovali se do odborné diskuse,“ dodává v příspěvku Štech.

Zda mu jeho omluva bude něco platná, se teprve uvidí. Některé komentáře učitelů, kteří na slova ministra neváhali reagovat, naznačují, že si velkou část pedagogů proti sobě nenávratně poštval.

„Už jsem za ta léta ve školství zažil mnoho. Ale aby ani ne týden ‚čerstvý‘ ministr školství řekl o učitelích, kteří projevili svobodně svůj názor, že jsou NEGRAMOTNÍ? To je vrchol všeho. Vaše vyjádření je tak odporné, že by Vás měl předseda vlády hned odvolat. Opravdu nechutné. Mimochodem, nyní jste odstřelil 20 tisíc voličů. A asi daleko víc,“ napsal pod Štechův status jeden z rozhořčených učitelů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744