Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový velvyslanec v USA Kmoníček už ví, kdy se setká s Trumpem. „Zemanova návštěva bude pracovní v omezeném formátu," řekl v rozhovoru pro INFO.CZ

Nový velvyslanec v USA Kmoníček už ví, kdy se setká s Trumpem. „Zemanova návštěva bude pracovní v omezeném formátu," řekl v rozhovoru pro INFO.CZ

Nový velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček už ví, kdy stane před americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pověřovací listiny do jeho rukou předá 24. dubna, a to v první skupině velvyslanců za nové administrativy. Do té doby se nemůže plně zapojit do příprav cesty do USA, kterou chce na konci dubna uskutečnit český prezident Miloš Zeman. „Mohu se podílet v rámci diplomatických omezení. Nemohou ale například přímo jednat se členy (Trumpova) kabinetu,“ řekl Kmoníček v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Kromě toho mluvil také o svých prvních úkolech, které ho v nové roli čekají, a také o tom, jak chce v USA pomáhat ČR. „Rád bych se časem dostal k tomu, abych mohl vystupovat v amerických médiích alespoň z půlky tak často jak v těch českých.“

S jakými úkoly, cíli a ambicemi odjíždíte do Washingtonu, který jste v minulosti označil za „oko uragánu“?

S hlavním cílem, abychom se do toho uragánu nikdy nedostali a zůstali nadále v jeho klidném oku. Úkolů jenom na příštích šest měsíců mám tři strany natolik technického textu, že se s tím nebudu nudit. A ambice? Ty jsou ve Washingtonu omezeny tím, v jaké jste z pohledu místního establishmentu váhové kategorii. Jestli jméno vašeho státu už slyšeli, jestli ho dokáží vyslovit a jaké to u nich navodí základní asociace. Ale rád bych se třeba časem dostal k tomu, abych mohl vystupovat v amerických médiích alespoň z půlky tak často, jako v těch českých, a napomohl k tomu, že o nás bude víc slyšet, a to v dobrém. Konkurence je tu ale obrovská. 

Co vnímáte jako svůj největší dlouhodobý úkol?

Sloučení mentální a skutečné geografické mapy. Na té skutečné jsme na západ od Vídně. V mentální mapě nás dodnes mnozí vidí někde na východě Evropy. To je náš historický problém, a na jeho nápravě pracujeme po celé generace. 

Máte už daný termín, kdy budete prezidentu Trumpovi předávat pověřovací listiny?

Ano, bude to 24. dubna. Je to v první skupině velvyslanců za Trumpova prezidentství. Ve Washingtonu dosud nepředal pověřovací listiny nikdo od prosince loňského roku, takže je na to dlouhá řada států, a díky pomoci amerického ministerstva zahraničí se nám podařilo mě hned do té první skupiny vmáčknout. A třeba kopie pověřovacích listin, což je předpoklad, abyste od začátku mohl do Kongresu, jsem předal za méně než 24 hodin po příletu (Hynek Kmoníček odletěl 15. března, pozn. red.). 

Na konec dubna se chystá návštěva prezidenta Zemana v USA. Jak daleko jsou její přípravy?

Vyjednáváme agendu, čas, formát, všechno. Ve Washingtonu se rozhodnutí dělají často velmi narychlo a na poslední chvíli a tato administrativa je tím zatím typická. Prostě musíme být připraveni na všechno, a to budeme. 

Zapojujete se do jednání ohledně této cesty osobně?

Samozřejmě, v rámci diplomatických omezení. Do 24. dubna například nemohu přímo jednat se členy kabinetu. S těmi jedná o návštěvě přímo náš ministr zahraničí. 

Znáte už parametry návštěvy, to znamená půjde o státní návštěvu, nebo nějaký jiný formát?

Bude to zcela jistě návštěva pracovní v omezeném formátu. Jinak by domlouvání trvalo klidně i léta. Pro srovnání – rakouský prezident tu byl v historii jen dvakrát. V roce 1984 a potom 1995. 

Jak se vůbec taková významná cesta domlouvá?

Cesta vede různými způsoby. Návštěvy Václava Havla byly, pokud se pamatuji, na písemná a notifikovaná pozvání. Václav Klaus se zase do Bílého domu dostal naposledy na pozvání staré 24 hodin, když byl v Texasu. Miloš Zeman a Donald Trump se vzájemně pozvali ve svém prvním telefonickém rozhovoru ještě před inaugurací amerického prezidenta. 

Čím může Česká republika ve srovnání například s dalšími státy střední a východní Evropy Spojené státy zaujmout? Čím pro ně může být prospěšná?

Právě v těchto dnech se ukazuje, že máme jednu specialitu, ve které nás teď žádný ze sousedů nemůže přes noc nahradit. A to je naše ambasáda v Damašku, kde působíme jako americká ochranná síla (Protective Power). Jinak máme například zajímavý vhled do evropské politiky, která je pro novou administrativu trochu záhadná. Vždycky prostě potřebujeme téma, které je větší než 10 milionu lidí.

Kdo je Hynek Kmoníček?
Hynek Kmoníček vystudoval Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích a angličtinu a arabštinu na Univerzitě Karlově v Praze. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě pokračoval ve studiu moderní historie Blízkého východu, arabštiny a hebrejštiny. Kmoníček působil jako velvyslanec při OSN a účastnil se diplomatických misí také v Indii nebo Austrálii. Momentálně vede zahraniční odbor Kanceláře prezidenta republiky. Na konci roku 2015 jej česká vláda schválila jako velvyslance ČR v USA.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744