Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový zákon: Nezaměstnaní si dávky odpracují, jinak o část přijdou

Nový zákon: Nezaměstnaní si dávky odpracují, jinak o část přijdou

Má to být nástroj, který donutí dlouhodobě nezaměstnané zapojit se do práce. V praxi to ale může být jen prázdné gesto, které sice uspokojí veřejnost, ale situaci nijak neposune. Nezaměstnaní v hmotné nouzi budou muset po šesti měsících bez práce přistoupit na veřejnou službu. Jinak přijdou o třetinu dávky. Novela, která vstoupí na začátku února v platnost, oživuje vzpomínky na veřejnou službu z dob exministra Jaromíra Drábka (TOP09), které se přezdívalo nucené práce. A Ústavní soud ji po roce fungování zrušil. 

U soudu by podle kritiků mohla skončit i současná norma, kterou připravil Senát. Tu sice politici prezentují jako návrat do „předdrábkovských dob“ a možnost nezaměstnaných si přilepšit, praxe je ale o něco složitější.

„Lepší než Drábek je novela v tom, že není provázaná s aktivní politikou zaměstnanosti. Takže úřad práce, který dávky vyplácí, teď už nemůže říct, že nepřijetím veřejné služby by lidé mohli být vyřazeni z evidence úřadu práce. To byl hlavní důvod, proč Drábkův model Ústavní soud před několika lety napadl jako nucené práce,“ vysvětluje pro INFO.cz Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi. Dnes je zapojení do veřejné služby dobrovolné. „Ale právě ta dobrovolnost by mohla být napadnuta,“ dodává Zieglerová.

Vše totiž začíná tím, že lidé o část peněz přijdou. Konkrétně to znamená, že nezaměstnaným lidem, jejichž situace je pod hranicí chudoby a pobírají tak dávky v hmotné nouzi, se tyto dávky po šesti měsících zkrátí. Příspěvek na živobytí jim klesne ze životního minima na existenční minimum. To dnes znamená z 3 410 na 2 200 korun. Zpět na své se dostanou jen v případě, že si ve veřejné službě odpracují dvacet, případně třicet hodin měsíčně.

Bude dost práce?

Přesná čísla, kolik lidí do této kategorie spadá, nejsou. Podle odborníků by se novela mohla dotknout zhruba 150 tisíc lidí. Další háček přitom spočívá v tom, že se nemusí najít dostatek práce. „Nemají to totiž v rukou obce, ale úřad práce. Tomu se nic nestane, pokud nikomu práci nenabídne. Navíc ho nepálí, že tráva roste a sníh leží, jak tomu bylo u obcí. Může se tedy stát, že to vyjde tak, že člověk odpracuje 19 hodin, v praxi ale jeho příspěvek i tak klesne na existenční minimum,“ upozorňuje Zieglerová.

Životní vs existenční minimum
Příspěvek na živobytí stát vyplácí těm, kterým po zaplacení nákladů na bydlení nezbude ani částka na živobytí. Tou se myslí buď existenční nebo životní minimum. Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice měsíčního příjmu, který pokryje základní potřeby jako jídlo, oblečení a hygiena. Pro jednotlivce tvoří aktuálně 3 410 korun měsíčně. Existenční minimum je ještě nižší. Představuje minimální hranici příjmu, která se považuje za nezbytnou k zajištění jídla a dalších potřeb na úrovni přežití. Nyní se jedná o 2200 korun.

A zatím to podle ní nevypadá, že by se na změny někdo příliš připravoval. Novela vstoupí v platnost v únoru, v praxi budou její následky vidět v létě. „Čekala bych koordinační schůzky. Ale nic, že by se obce zajímaly nebo úřad práce měl metodiku, se neděje. Bude to tak, že přijde červenec a kdo neodpracuje dvacet hodin, tak v srpnu klesne na existenční minimum. A pak se teprve začne něco řešit,“ tvrdí Zieglerová.

Víte, jaké je životní minimum a od čeho se odvíjí? Čtěte zde>>>

Podle odborníků jde tak spíše o politické gesto. „Jde podle mě o opatření pro veřejnost, aby neřekla, že tito lidí mají peníze zadarmo,“ říká Lucie Trlifajová, která se zabývá výzkumem o pracovních podmínkách. „Z praxe vidíme, že i veřejně prospěšné práce za minimální mzdu málokdy vedou k tomu, že se pak lidé dostanou do soukromého sektoru,“ popisuje.

Novela se nezamlouvá ani ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové. Ta se zasazovalo o mírnější podmínky pro některé skupiny. Zranitelní jsou podle ní hlavně rodiče pečující o děti nebo lidé nad 55 let.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1