Novým velvyslancem ve Francii bude „král rádií“ Fleischmann, tvrdí diplomatické zdroje | info.cz

Články odjinud

Novým velvyslancem ve Francii bude „král rádií“ Fleischmann, tvrdí diplomatické zdroje

Česká republika by již brzy měla provést výměnu na důležitém postu velvyslance ve Francii. Novým ambasadorem českých zájmů by se měl v Paříži stát Michel Fleischmann, prezident mediální skupiny Lagardére Active, která v Česku provozuje například rádia Frekvence 1 či Evropa 2. Informuje o tom zpravodajský server Aktuálně.cz s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje.

Fleischmann by tak na diplomatickém postu vystřídal současného velvyslance Petra Druláka, který by měl ve funkci skončit, informovala ve čtvrtek ČTK s odvoláním na informace Lidových novin. „Spekulace o svém odvolání neřeším. Na ambasádě v Paříži odvádíme velký kus práce, máme pozitivní odezvy a budeme pokračovat,“ vyjádřil se situaci Drulák.

Získat oficiální vyjádření je však obtížné. „S ohledem na diplomatické zvyklosti Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nekomentuje žádné informace k personáliím do doby, než je celý proces uzavřen,“ uvedla pro INFO.CZ Irena Valentová z tiskového odboru MZV.

Mlží i Fleischmann. „Žádnou takovou nabídku jsem nedostal. A i kdyby byla, tak se o ní mlčí, dokud není dobrozdání druhého státu, takzvané agrément,“ řekl Fleischmann pro Aktuálně.cz.

Zpravodajský server uvádí, že výměnou na postu velvyslance se premiér v demisi Andrej Babiš snaží přiblížit se k francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Předseda vlády údajně chce, aby Macron přijel na státní návštěvu do Prahy. Ten ji však odkládá kvůli tomu, že Babišova vláda stále nezískala důvěru Poslanecké sněmovny.

Nové české velvyslance navrhuje vládě ministr zahraničí. Pokud vláda kandidáta schválí, je navržen prezidentovi, který ho vysílá do hostitelské země jako svého zástupce. Poté je životopis designovaného velvyslance zaslán přijímající zemi, která s ním zpravidla během několik týdnů nebo měsíců vysloví souhlas, tzv. agrément.

Do doby, než přijímací země nového velvyslance schválí, se jména ambasadorů zpravidla veřejně nesdělují. V Česku se ale v uplynulých letech několikrát stalo, že jméno navrženého velvyslance uniklo ještě před vyřízením procedury.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud