Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O kyberbezpečnost ministerstva obrany se roky stará proruský fanatik. Věří, že invaze Sovětů zabránila puči krys

O kyberbezpečnost ministerstva obrany se roky stará  proruský fanatik. Věří, že invaze Sovětů zabránila puči krys

Pan Lubomír má na starosti kybernetickou bezpečnost ministerstva obrany, prověrku na stupeň tajné a velmi radikální názory. V nejrůznějších vyhraněných facebookových skupinách se vyjadřuje nenávistně o paktu NATO či o vlastizrádných elementech, naopak velebí Rusko. „Až dnes, kdy máme osobní zkušenost s havlistickou svoločí, můžeme pochopit, že vojska Varšavské smlouvy tehdy opravdu přijela zabránit puči a převzetí moci těmito nechutnými krysami,“ píše podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz, který na jeho pracovní působení upozornil.

Podle zjištění webu Aktuálně.cz pan Lubomír pracuje pro české ministerstvo obrany již od roku 1992, jeho příspěvky v různých facebookových skupinách však vypadají, jako by raději pracoval pro ruského zaměstnavatele. Tvrdí například, že „Severoatlantická aliance je agresivní pakt a Rusové jsou bratři, kteří v roce 1968 zabránili puči v Československu.“

České Ministerstvo obrany názory svého zaměstnance „nesdílí a odsuzuje.“ „Zaměstnanec státu by měl respektovat jeho základní postoje," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí rezortu Jan Pejšek.

To se však panu Lubomírovi nedaří. Na internetu tak například varuje české poslance Evropského parlamentu, kteří podpořili uprchlické kvóty, že jsou „obyčejné smradlavé krysy, které dostanou, co si zaslouží.“ Protesty proti vládě premiérů Andreje Babiše a Roberta Fica zase nálepkuje jako „protiústavní puč nátlakových a privátních skupin.“

Šlechtová se nestačí divit

„Naprosto nechápu, jak tu mohl někdo takový roky pracovat,“ říká rozčarovaně na výroky svého zaměstnance šéfka rezortu Karla Šlechtová. „Vydala jsem okamžitě úkol jeho nadřízenému, aby mi k tomu podal vysvětlení,“ dodává.

Dotyčný zaměstnanec nechtěl novinářům z webu Aktuálně.cz na dotazy odpovídat. Není prý přesvědčený, že by dostal odpovídající prostor.

Ve facebookové skupině Českoslovenští vojáci v záloze, kde své radikální příspěvky pan Lubomír často sdílel, již navrhují pro zaměstnance ministerstva obrany sbírku. „Právě mi psal, že hledá práci a právníka,“ píše ve skupině jeden z uživatelů.

Odborníci na bezpečnost oslovení redakcí Aktuálně.cz se shodují, že muž s přihlédnutím k jeho pracovní pozici představuje bezpečnostní riziko. Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák dodává, že je to případ pro Vojenské zpravodajství.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1