Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O milosti pro Kajínka může být rozhodnuto za pár hodin. Kancléř Mynář ji poveze do Lán

Už dnes může být definitivně rozhodnuto o milosti pro dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Jak přiznal kancléř Vratislav Mynář v pořadu České televize Inteview ČT24, poveze ji za prezidentem Milošem Zemanem do Lán. „Pak je na panu prezidentovi, kdy ji podepíše,“ řekl Mynář. 

„Já jsem jako kancléř dostal za úkol vyřídit veškeré formality a zítra jedu za panem prezidentem do Lán; je jenom na něm, jak se rozhodne“ řekl Vratislav Mynář s tím, že to může být dnes, zítra nebo v pondělí.

Mezitím se od čtvrtečního rána před rýnovickou věznicí, kde Kajínek je, houfují novináři, kteří čekají na jeho propuštění.

„Tím impulzem, abychom se milostí pro Kajínka zabývali, pro nás bylo nesčetně e-mailů, nesčetně žádostí a nesčetně setkání s obyvateli České republiky, kteří nás žádali, abychom v tomto ohledu něco podnikli. Myslím, že to byl ten zásadní moment, kdy se tím pan prezident začal zabývat,“ řekl Mynář, který rovněž odmítnul, že by propuštění Kajínka mělo odlákat pozornost od vládní krize.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

„Pan prezident si následně vyžádal veškeré doklady od našeho analytického odboru a dalších institucí a rozhodnul se tak, jak se rozhodnul. Myslím, že tam byl i aspekt toho, že si Kajínek odseděl již 23 let. Kajínek navíc bude omilostněný se sedmiletou, tedy nejdelší možnou, podmínkou,“ uzavřel Mynář téma.

Zemanovo rozhodnutí je považované za překvapivé, protože sám kdysi uvedl, že s milostmi hodlá šetřit a chce je udílet ze zdravotních důvodů.

Poté, co prezident Miloš Zeman podepíše milost pro Kajínka, bude další postup ohledně propuštění vězně zajišťovat ministerstvo spravedlnosti. To podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, v níž si Kajínek odpykává trest. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek