Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O milosti pro Kajínka může být rozhodnuto za pár hodin. Kancléř Mynář ji poveze do Lán

Už dnes může být definitivně rozhodnuto o milosti pro dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Jak přiznal kancléř Vratislav Mynář v pořadu České televize Inteview ČT24, poveze ji za prezidentem Milošem Zemanem do Lán. „Pak je na panu prezidentovi, kdy ji podepíše,“ řekl Mynář. 

„Já jsem jako kancléř dostal za úkol vyřídit veškeré formality a zítra jedu za panem prezidentem do Lán; je jenom na něm, jak se rozhodne“ řekl Vratislav Mynář s tím, že to může být dnes, zítra nebo v pondělí.

Mezitím se od čtvrtečního rána před rýnovickou věznicí, kde Kajínek je, houfují novináři, kteří čekají na jeho propuštění.

„Tím impulzem, abychom se milostí pro Kajínka zabývali, pro nás bylo nesčetně e-mailů, nesčetně žádostí a nesčetně setkání s obyvateli České republiky, kteří nás žádali, abychom v tomto ohledu něco podnikli. Myslím, že to byl ten zásadní moment, kdy se tím pan prezident začal zabývat,“ řekl Mynář, který rovněž odmítnul, že by propuštění Kajínka mělo odlákat pozornost od vládní krize.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

„Pan prezident si následně vyžádal veškeré doklady od našeho analytického odboru a dalších institucí a rozhodnul se tak, jak se rozhodnul. Myslím, že tam byl i aspekt toho, že si Kajínek odseděl již 23 let. Kajínek navíc bude omilostněný se sedmiletou, tedy nejdelší možnou, podmínkou,“ uzavřel Mynář téma.

Zemanovo rozhodnutí je považované za překvapivé, protože sám kdysi uvedl, že s milostmi hodlá šetřit a chce je udílet ze zdravotních důvodů.

Poté, co prezident Miloš Zeman podepíše milost pro Kajínka, bude další postup ohledně propuštění vězně zajišťovat ministerstvo spravedlnosti. To podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, v níž si Kajínek odpykává trest. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744