Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O nové koalici v jižních Čechách rozhodnou lidovci a koalice Pro jižní Čechy. Ke komu se přikloní?

O nové koalici v jižních Čechách rozhodnou lidovci a koalice Pro jižní Čechy. Ke komu se přikloní?

Jen několik hodin po rezignaci Jiřího Zimoly na post hejtmana Jihočeského kraje je zjevné, že se v kraji zformovaly podobně silné dva bloky: první tvoří sociální demokraté a Jihočeši, druhý hnutí ANO a ODS. Ani jeden z nich nedisponuje v krajském zastupitelstvu většinou hlasů. K ní nutně potřebují získat lidovce a alianci Pro jižní Čechy, kterou tvoří TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) a Hnutí občané pro Budějovice (HOPB). Sociální demokraté již nepočítají s nominací Jiřího Zimoly na post hejtmana, nahradit by ho mohla dosavadní náměstkyně Ivana Stráská, také hnutí ANO počítá na případný post hejtmanky se ženou a zároveň dosavadní náměstkyni hejtmana Lucii Kozlovou.

Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky byla rezignace Zimoly klíčovou podmínkou pro to, aby sociální demokraté mohli i nadále vyjednávat o nové koalici. „Sociální demokracie v Jihočeském kraji vyhrála krajské volby, čili pokládám za logické, že politická strana, která má v zastupitelstvu nejvíce mandátů, má ambici jednat o nové koalici,“ dodal premiér na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. „Už v pondělí jsme s kolegy v hnutí ANO usoudili, že rezignace Jiřího Zimoly by měla být prvním krokem k odblokování situace,“ uvedla pak předsedkyně jihočeské organizace hnutí ANO Radka Maxová.

Přiznala přitom, že se na jihu Čech zformovaly v posledních hodinách dva bloky stran. Sama přitom naznačuje, že vznikne pravicová koalice složená z hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a aliance Pro jižní Čechy. „Jednali jsme s lidovci a TOP 09. Z dosavadního jednání cítím shodu nad tím, že středo-pravá koalice není pro žádnou ze stran nebo hnutí problém,“ uvedla Maxová pro INFO.CZ. Avšak předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek její slova odmítl potvrdit. „Nemíním vzkazovat přes média, jak se vyvíjí vyjednávání o nové koalici,“ řekl pro INFO.CZ. Dle svých slov jak oni, tak zástupci KDU-ČSL, vyjednávají také se sociální demokracií.

„Umím si představit obě varianty. Jasněji by mohlo být během několika hodin,“ dodal Bouzek. Maxová z hnutí ANO v této souvislosti naznačuje, že je otázka, zda nakonec převládne touha po změně, anebo naopak po zachování zavedených pořádků. „Je odpovědností jednotlivých hnutí a stran, zda se nechají sociální demokracií uplatit počtem míst v Radě kraje, anebo zda upřednostní skutečnou změnu. Pokud by šly s ČSSD, i když bez pana Zimoly, je to pořád ta stará známá sociální demokracie, která schválila mimořádné odměny a která tento systém nastavila,“ uvedla Maxová.

Naráží tím na mimořádné odměny, které kraj vyplácel lidem z představenstva Jihočeských nemocnic. „Ty odměny byly nehorázné,“ řekl nám už dříve předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Chceme v případné nové koalici řešit situaci ve zdravotnictví, především po personální stránce, samozřejmě odmítáme také garantovat mimořádné odměny. A trváme i na odpolitizování představenstev nemocnic. Řešit chceme také dopravu,“ řekla Maxová.

Podle Bouzky by mohlo být o složení nové koalice jasněji ještě v úterý večer, případně v průběhu středy. Loňské podzimní krajské volby vyhráli v jižních Čechách sociální demokraté, v pětapadesáti členném zastupitelstvu obdrželi patnáct mandátu, druhé hnutí ANO jich bralo dvanáct, třetí ODS osm. Na čtvrtém místě skončili komunisté (sedm), za nimi pak koalice Pro jižní Čechy (pět), KDU-ČSL (čtyři) a Jihočeši 2012 (také čtyři).

Obě zvažované koalice tak budou disponovat relativně těsnou většinou: případné spojenectví sociální demokracie, KDU-ČSL, koalice Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012 by disponovala 28 hlasy, pravicová koalice složená z hnutí ANO, občanských demokratů, aliance Pro jižní Čechy a lidovců pak 29.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744