O osudu matrik na malých městech rozhodnou starostové, plošně se rušit nebudou, slábil Babiš | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O osudu matrik na malých městech rozhodnou starostové, plošně se rušit nebudou, slábil Babiš

O osudu matrik na malých městech rozhodnou starostové, plošně se rušit nebudou, slábil Babiš

O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové, plošně se rušit nebudou. Změní se ale jejich financování, místo paušálu bude platba za výkon. Po jednání s Asociací krajů a Svazem měst a obcí to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle premiéra je současný systém nespravedlivý, protože matriky dostávají v současné době řádově odlišné částky. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO) změna financování ušetří asi 150 milionů korun ročně stejně, jako kdyby byla část matrik zrušena. Částky za úkon se budou pohybovat od asi 600 korun za narození dítěte do přibližně 3800 korun za zápis sňatku.

 

Starostové a další představitelé regionů dnes odpoledne chtěli kvůli avizovanému rušení matrik demonstrovat před budovou úřadu vlády.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.