Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O tom, jestli budou Češi moct střílet teroristy, rozhodne docházka poslanců

O tom, jestli budou Češi moct střílet teroristy, rozhodne docházka poslanců

Přestože se to doposud jevilo jako jednoznačná záležitost, podle šetření redakce INFO.CZ nelze vyloučit překvapení: ústavní novelu o zbraních poslanci ve třetím čtení schválí těsnou většinou. Vyloučit ale nelze ani to, že těsně neprojde. Proti totiž bude hlasovat kompletní klub TOP 09 a KDU-ČSL, část komunistů a přibližně polovina klubu hnutí ANO. A protože jde o ústavní zákon, k jeho schválení bude potřeba nejméně 120 hlasů. Dodat by je měly kompletní kluby ČSSD a ODS, polovina klubu hnutí ANO, většina komunistů a nejspíš také všichni poslanci Úsvitu a většina nezařazených zákonodárců. Podle našich propočtů tak pro novelu ústavy, podle které by majitelé legálně držených zbraní dostali právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka, bude hlasovat právě okolo 120 poslanců. Výsledek tak bude do velké míry ovlivněn tím, kdo bude v čase hlasování ve sněmovně přítomen.

Ambicí novely sice není zakotvení držení zbraní jako základního práva, norma ale umožňuje, aby lidé mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. „Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům,“ píše se v návrhu.

Návrh předkládá celkem pětatřicet zákonodárců, většinou jde o členy klubu ČSSD, podpis pod něj ale připojili také zástupci hnutí ANO, komunisté nebo zástupkyně ODS. „Nemáme zájem usnadnit lidem cestu ke zbraním. Chceme ale velmi dobré zákony, které dnes v oblasti bezpečnosti platí, zachovat v současné podobě i po případném zavedení evropské směrnice o zbraních. Chceme pro občany vytvořit ústavní princip držet zbraň a za jasných podmínek se moci zapojit do zajišťování bezpečnosti země. Tímto návrhem hájíme zdravý rozum,“ uvedl už dříve jeden z předkladatelů zákona, ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že pro přijetí návrhu udělá maximum možného a ministerstvo vnitra bude hledat východiska, jak občanům zbraně ponechat.

Spolu s ministrem vnitra poslanecký návrh podpořili také předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa, David Karásek ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX nebo zástupce Českomoravské myslivecké jednoty Bohumil Straka. Roman Váňa připomněl, že trestné činy se v naprosté většině nepáchají legálně drženými zbraněmi, proto je nutné trvat na tom, že současná snaha EU regulovat legálně držené zbraně se boje proti terorismu netýká. Předkládaná novela je dle něj důležitá také z toho důvodu, že ČR umožní využít veškeré možnosti, které nám nová směrnice nabízí, a to včetně výjimek.

Návrh kritizuje především TOP 09 a lidovci. „Máme ohýbat českou ústavu kvůli tomu, že chceme podlézt laťku jedné evropské směrnice?,“ táže se v rozhovoru pro INFO.CZ poslanec KDU-ČSL Ivana Gabal. Pokud podle něj zákon sněmovnou projde, je téměř jisté, že ho nepodpoří ústavní většina senátorů. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je ústavní novela ryzím předvolebním populismem. „Návrh nepodpoříme. Ústavní novela nepřináší nic nového, důsledky mohou být navíc zneužity pro svémocné jednání,“ uvedl Kalousek.

Redakce INFO.CZ oslovila jednotlivé předkladatele a předkladatelky novely s tím, co je motivovalo se pod návrh podepsat. „V době, kdy je Evropa ohrožena terorismem, pokládám politiku Bruselu omezující legální držení zbraní, za krátkozrakou,“ reagovala například poslankyně KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová. „Jsem přesvědčena, že je nejen právem, ale i povinností občanů svou vlast bránit. Kdyby v Paříži, Londýně a dalších místech, kde umírali lidé při útocích noži nebo pod koly aut, neměli k obraně pouze ruce, nemusely by být následky tak tragické,“ dodala Bebarová-Rujbrová.

Také Dana Váhalová z ČSSD zdůrazňuje, že předkladatelé návrhem reagují na sílící bezpečnostní hrozby v Evropě. „Zejména pokud jde o nebezpečí násilných aktů, například izolovaných teroristických útoků, aktivních útočníků, popřípadě jiných násilných hybridních hrozeb. Vycházíme z toho, že ochrana zejména tzv. měkkých cílů nemůže být plně zajištěna bezpečnostními kapacitami státu, které nemohou být v permanentním dosahu kdykoliv a kdekoliv, kde se vyskytují lidé,“ vysvětluje poslankyně sociální demokracie.

Na druhé straně však podle jejích slov cílem zákona není v žádném ohledu nahrazovat bezpečnostní složky státu. „Držení zbraní civilními osobami musí být podřízeno přísné kontrole. Tímto zákonem chceme deklarovat, že v době zhoršující se bezpečnostní situace je bezpečnost věcí každého odpovědného občana. Stát se tak aktivně hlásí ke spolupráci s legálními držiteli zbraní a toto je jedním z kroků projevu důvěry vlastním občanům. Udržme si společně pozici, kdy jsme vyhodnocení jako šestá nejbezpečnější země světa,“ dodává Váhalová.

„Předesílám,“ doplňuje pak Zdeněk Soukup z hnutí ANO, „že jsem celý život zaujímal spíš pacifistická stanoviska. Ke zbraním mám odpor. Nicméně v realitě současného světa je třeba položit si otázku: je stát schopný ochránit svého občana? Odpověď zní: není. Stát tedy musí dát možnost lidem bránit se sami; pochopitelně, za jasných pravidel. Sám si pistolku pořizovat nebudu.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744