„O vině rozhoduje soud, ne policejní kapitán,“ řekl Babiš. Podvody by prý dělal na Kypru | info.cz

Články odjinud

„O vině rozhoduje soud, ne policejní kapitán,“ řekl Babiš. Podvody by prý dělal na Kypru

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítl v rozhovoru pro Právo, že by kvůli podezření na rozsáhlý dotační podvod nekandidoval v nadcházejících volbách. „O vině rozhoduje soud, ne kapitán Nevtípil se svojí reputací,“ řekl. Kauzu kolem farmy Čapí hnízdo, kterou s rodinou vlastnil a na kterou podle policie neoprávněně čerpal unijní dotace, znovu označil za účelově načasovanou záležitost, která ho má politicky zlikvidovat.

Babiš v rozhovoru odmítl, že by byl mozkem celé akce, která podle policie spočívala v podvodném získání 50milionové unijní dotace. Farma na ni podle vyšetřovatelů dosáhla, aniž by s ohledem na svoji velikost měla nárok. Detektivové proto sněmovnu žádají o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

„Nic jsem neorganizoval, nic jsem neřídil. To je naprosto nehorázné a absurdní tvrzení, v životě bych svoji rodinu ani své spolupracovníky neohrozil,“ odmítá ale znovu tvrzení policistů Babiš.

Šéf favorizovaného hnutí ANO považuje kauzu za účelově načasovanou a s politickým podtextem. „Kauza Čapí hnízdo není nic jiného než Kubiceho zpráva číslo dvě,“ zopakoval v rozhovoru slova, která od něj zaznívají opakovaně.

Bohumil Pečinka o Čapím hnízdě autor: Info.cz

Babiš v rozhovoru paradoxně sám uznal, že redaktorem popsaný scénář – tedy, že se z Agrofertu vyčlení firma s anonymními vlastníky, dostane 50miliónovou dotaci, a pak se zase stane součástí holdingu – může takto popsaný působit podivně.

„Rodina chtěla podnikat, z různých důvodů ale chtěla mít anonymizované vlastnictví. Dotaci získala v souladu se zákonem, pak ale v roce 2009 přišla ekonomická krize, firma se dostala do problémů, a raději než nechat farmu zkrachovat, ji Agrofert převzal,“ popsal poslanec svoji verzi. V nadsázce řekl, že kdyby chtěl udělat dotační podvod, zřídil by offshoreovou anonymní firmu na Kypru.

Tvrzení, že jde o účelový krok policie Babiš zdůvodňuje trojicí argumentů: vadí mu, že vyšetřovatelé nepočkali na závěry evropského úřadu pro boj proti podvodům. Zpochybňuje také postavu samotného vyšetřovatele a fakt, že případ připadnul detektivům v Praze a ne ve Středočeském kraji, kam podle něj spadá.

„O vině ale rozhoduje soud, ne kapitán Nevtípil se svojí reputací,“ poznamenal Babiš s odkazem na žádost policie o jeho vydání. O té bude sněmovna rozhodovat na své zářijové schůzi a vše nasvědčuje tomu, že Babiše spolu s jeho pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem ke stíhání vydá. „Samozřejmě, že zájem plno lidí ve Sněmovně je, aby mě vydali. Proto je to tak i načasováno,“ tvrdí Babiš.

Babišem naprosto pohrdám. Je to korupčník a musí zmizet, říká aktivista Jakub Čech autor: INFO.cz

Před policisty by pak byla do jisté míry absurdní situace, kdy by museli složitý případ vyšetřit do nadcházejících voleb, což je prakticky nereálné. V opačném případě získají Babiš a Faltýnek se svým očekávaným znovuzvolením opět poslaneckou imunitu. Babiš nechce komentovat, nakolik je reálné, že by se v případě vítězství hnutí ANO ve volbách nestal kvůli dotační kauze předsedou vlády. „Smyslem mého života není být premiérem. Když nebudu v politice, tak mi bude tisíckrát líp,“ uzavírá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud