Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„O vině rozhoduje soud, ne policejní kapitán,“ řekl Babiš. Podvody by prý dělal na Kypru

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítl v rozhovoru pro Právo, že by kvůli podezření na rozsáhlý dotační podvod nekandidoval v nadcházejících volbách. „O vině rozhoduje soud, ne kapitán Nevtípil se svojí reputací,“ řekl. Kauzu kolem farmy Čapí hnízdo, kterou s rodinou vlastnil a na kterou podle policie neoprávněně čerpal unijní dotace, znovu označil za účelově načasovanou záležitost, která ho má politicky zlikvidovat.

Babiš v rozhovoru odmítl, že by byl mozkem celé akce, která podle policie spočívala v podvodném získání 50milionové unijní dotace. Farma na ni podle vyšetřovatelů dosáhla, aniž by s ohledem na svoji velikost měla nárok. Detektivové proto sněmovnu žádají o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

„Nic jsem neorganizoval, nic jsem neřídil. To je naprosto nehorázné a absurdní tvrzení, v životě bych svoji rodinu ani své spolupracovníky neohrozil,“ odmítá ale znovu tvrzení policistů Babiš.

Šéf favorizovaného hnutí ANO považuje kauzu za účelově načasovanou a s politickým podtextem. „Kauza Čapí hnízdo není nic jiného než Kubiceho zpráva číslo dvě,“ zopakoval v rozhovoru slova, která od něj zaznívají opakovaně.

1080p 720p 360p
Bohumil Pečinka o Čapím hnízdě

Babiš v rozhovoru paradoxně sám uznal, že redaktorem popsaný scénář – tedy, že se z Agrofertu vyčlení firma s anonymními vlastníky, dostane 50miliónovou dotaci, a pak se zase stane součástí holdingu – může takto popsaný působit podivně.

„Rodina chtěla podnikat, z různých důvodů ale chtěla mít anonymizované vlastnictví. Dotaci získala v souladu se zákonem, pak ale v roce 2009 přišla ekonomická krize, firma se dostala do problémů, a raději než nechat farmu zkrachovat, ji Agrofert převzal,“ popsal poslanec svoji verzi. V nadsázce řekl, že kdyby chtěl udělat dotační podvod, zřídil by offshoreovou anonymní firmu na Kypru.

Tvrzení, že jde o účelový krok policie Babiš zdůvodňuje trojicí argumentů: vadí mu, že vyšetřovatelé nepočkali na závěry evropského úřadu pro boj proti podvodům. Zpochybňuje také postavu samotného vyšetřovatele a fakt, že případ připadnul detektivům v Praze a ne ve Středočeském kraji, kam podle něj spadá.

„O vině ale rozhoduje soud, ne kapitán Nevtípil se svojí reputací,“ poznamenal Babiš s odkazem na žádost policie o jeho vydání. O té bude sněmovna rozhodovat na své zářijové schůzi a vše nasvědčuje tomu, že Babiše spolu s jeho pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem ke stíhání vydá. „Samozřejmě, že zájem plno lidí ve Sněmovně je, aby mě vydali. Proto je to tak i načasováno,“ tvrdí Babiš.

1080p 720p 360p
Babišem naprosto pohrdám. Je to korupčník a musí zmizet, říká aktivista Jakub Čech

Před policisty by pak byla do jisté míry absurdní situace, kdy by museli složitý případ vyšetřit do nadcházejících voleb, což je prakticky nereálné. V opačném případě získají Babiš a Faltýnek se svým očekávaným znovuzvolením opět poslaneckou imunitu. Babiš nechce komentovat, nakolik je reálné, že by se v případě vítězství hnutí ANO ve volbách nestal kvůli dotační kauze předsedou vlády. „Smyslem mého života není být premiérem. Když nebudu v politice, tak mi bude tisíckrát líp,“ uzavírá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1