Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obrací ODS? Místopředsedkyně Udženija krotí spekulace o námluvách s Babišem

Obrací ODS? Místopředsedkyně Udženija krotí spekulace o námluvách s Babišem

Místopředsedkyně občanských demokratů Alexandra Udženija v rozhovoru pro MF Dnes nevyloučila, že by ODS mohla s hnutím ANO zahájit jednání o koalici. Protože strana doposud odmítala jít do vlády s Andrejem Babišem, začalo se spekulovat, že ODS mění postoj. To však místopředsedkyně občanských demokratů v pozdějším vyjádření pro deník Blesk popřela. 

„V tuto chvíli si ten scénář dokážu představit těžko, ale neříkám, že je to absolutně, stoprocentně vyloučené,“ prohlásila Udženija na konto možného setrvání šéfa hnutí ANO ve vládě. Musel by však změnit svůj dosavadní přístup. Neměl by dál jednat s KSČM nebo SPD a naopak se bavit exkluzivně s ODS.

ODS podmiňuje případný vstup do vlády výraznými programovými ústupky ze strany ANO. Chce, aby se Babiš jasně přihlásil k ochotě sestavit vládu s pravicovým programem.

„Pro nás je nejdůležitější, aby se snížily daně, aby se přestali dusit malí a střední podnikatelé a živnostníci, aby bylo méně byrokracie a abychom přestali lidem určovat, jak budou žít svůj život,“ pravila Udženija.

ODS až dosud možné jednání o vládní spolupráci s ANO odmítala. A to přesto, že ji Babiš ke společné koalici opakovaně vyzýval. Podle Udženije šlo o reakci na Babišův přístup. Občanským demokratům se nezdálo, že by k variantě vládnutí s ODS přistupoval vážně. Pokud by se obě strany dohodly, utvořily by vládu s podporou 103 hlasů ve Sněmovně.

Tato varianta je však dle Udženiji stále neprůchozí. „V žádném případě jsem neřekla něco, co by mělo otáčet,“ řekla v reakci pro Blesk. „Pro nás je zásadní, co si přejí naši voliči. A zatím jsou naši voliči s naším postojem, s naším vyjednáváním, s našimi kroky spokojeni a já jsem pevně přesvědčena, že pro naše voliče je nejdůležitější, abychom dodrželi naše sliby, které máme v programu,“ zdůraznila místopředsedkyně ODS.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1