Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obviněných v kauze Čapí hnízdo může být až jedenáct. Obsílky pro některé stále leží na poště

Kromě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka může až dalších devět lidí čelit obvinění v rámci kauzy Čapí hnízdo. Kromě obou špiček politického hnutí ANO by řady stíhaných mohla doplnit například rodina Andreje Babiše či současná náměstkyně primátora Jihlavy Jana Mayerová. „Mám na poště oznámení, v nejbližší době si ho převezmu,“ potvrdila dnes bývalá členka představenstva Čapí hnízdo pro Českou televizi. 

„Mám na poště pozdrav od policie, takže předpokládám, že to bude obvinění, které si v nejbližších dnech vyzvednu,“ uvedla pro Českou televizi Mayerová, která byla členskou představenstva farmy v době, kdy žádala o evropské dotace.

Kromě ní by podle mezi obviněnými mohla být rodina Andreje Babiše – manželka Monika s dětmi Adrianou a Andrejem. Ta podle policie mohla pomáhat zakrýt identitu Andreje Babiše jako člověka, který měl rozhodující vliv. „Je to prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru!” kritizoval tuto skutečnost v minulosti Babiš, když se spekulace o obvinění jeho rodinných příslušníků objevily.

Dále by v rámci kauzy mohli být obviněni členové představenstva ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska a Jan Platil, kolegové Mayerové z vedení Čapího hnízda Josef Nenadál a Luděk Kalivoda a babišův švagr Martin Herodes.

Babiš v úterý opět uvedl, že se proti němu vede kampaň, do které obvinění související s kauzou Čapí hnízdo spadá. Šéf hnutí ANO zaznamenává, že jeho politickému uskupení se snižují preference, na což mají mít vliv právě údajné pomluvy.

Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy a ta získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1