Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odboráři se sejdou kvůli navyšování platů. "Pod tlakem jednat nebudu," tvrdí Babiš

Odboráři se sejdou kvůli navyšování platů. "Pod tlakem jednat nebudu," tvrdí Babiš

Vyjednávání odborů s vládou Andreje Babiše v demisi ohledně navyšování platů přechází do nátlakové fáze. Odboráři se sejdou v úterý v Praze. Designovaný premiér bude na jednání chybět, pozvání odmítl. Stěžuje si na jeho formu. Podle dřívějších informací INFO.CZ by na akci mohla přijít ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Odbory jsou nespokojeny s tím, jak se vedou jednání o navyšování platů státních zaměstnanců. Vadí jim, že odměny slibují ministerstva jen vybraným skupinám. I ti, co jsou mezi „vyvolenými“, si už ale nyní začínají stěžovat na to, že kabinet ze slibů couvá.

INFO.CZ před časem jako první informovalo o tom, že odbory chystají na úterý protestní setkání. Mluvčí odborových svazů z rozpočtové a příspěvkové sféry Pavel Bednář tehdy popsal, že Babiše vyzvali k jednání o navyšování platů už v polovině března, návrh termínu setkání ale od té doby neobdrželi.

Designovaný premiér se nezúčastní ani úterního jednání. Jak zjistilo INFO.CZ, v dopise předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi napsal, že „se takového setkání nezúčastní, neboť to nepovažuje za nutné“. Pozvánka podle Babiše obsahuje „formu nátlaku na vládu“. Předseda vlády v demisi nechce jednat „v takové konfrontační atmosféře“. Zvyšování platů zaměstnanců se chce věnovat na jednání tripartity, které se koná o den později.

Na odborářskou akci by ale mohla přijít ministryně Němcová. „Pozvánku vede paní ministryně v patrnosti a pokud jí to nabitý kalendář jen trochu umožní, velmi ráda by se schůzky zúčastnila, protože přece jen otázka platů je pro MPSV důležitá,“ uvedl už dříve pro INFO.CZ mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Odbory: Zvyšte platy všem, ne jen vybraným

Odbory nesouhlasí s tím, že vláda v demisi slibuje navýšení jen některým skupinám státních zaměstnanců, mezi něž patří například zaměstnanci ve školství nebo zdravotnictví. Výše slíbených financí se navíc v průběhu času mění. Odboráři chtějí, aby platy rostly plošně všem státní zaměstnancům, a to už od začátku letošního října. To Babiš odmítá s tím, že například úředníci nyní berou více než pracovníci soukromých firem.

Na nejistotu vyjednávání si nyní ale stěžují i zástupci těch, kteří patří podle Babiše mezi skupiny, které si navýšení zaslouží. Zdravotnické odbory se sešly s Babišem a ministrem zdravotnictví v demisi Vojtěchem Adamem minulý týden. Podle jejich vyjádření jim premiér na začátku května slíbil, že od začátku příštího roku zvýší platové tarify pro zaměstnance ve zdravotnictví o deset procent.

„Premiér nám sdělil, že jeho slib vlastně nebyl slibem, ale podporou, a že vzhledem k tomu, že se dohodly zdravotní pojišťovny a nemocnice na růstu úhrad na příští rok, tak ministr akceptuje dohody a žádné plošné zvýšení platů nebude,“ stojí ve stanovisku odborů. Plošně by se ale měly zvýšit příplatky za směnnost. „S názorem premiéra a ministra zdravotnictví zásadně nesouhlasíme a to na základě zkušeností z uplynulých čtyř let. Dál požadujeme navýšit platové a mzdové tarify a zabezpečit na jejich zvýšení finance,“ tvrdí zdravotnické odbory.

Školské odbory zůstávají v klidu

Bez nervozity zatím zůstávají školské odbory. „U nás nemám žádnou informaci, že by někdo couval. Prostředky na navýšení platů pro pedagogické pracovníky jsou zakomponovány v návrhu státního rozpočtu, který by měla ve středu projednat tripartita. Jsou tam zahrnuty i prostředky, které dříve blokovaly navyšování. Navyšovaly se tarify, ale hledalo se dostatek prostředků třeba na společné vzdělávání, na nárůst žáků v mateřských školách, na prvních stupních a tak dále,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ předseda odborů pracovníků ve školství František Dobšík. „Těch 13,5 miliardy korun by se mělo nyní promítnout opravdu do platů,“ tvrdí.

Navýšení by se mělo týkat i nepedagogických pracovníků. Pro ně by si odboráři představovali ještě vyšší růst. I to je kromě solidarity s ostatními odboráři důvod, proč se školské odbory úterního setkání zúčastní, přestože sami neprotestují tak výrazně jako další organizace.

„Navyšování, o němž jsem mluvil, se týká 1.1.2019. Já si myslím, že by stálo za to otevřít vyjednávání o možnosti řešit platy i v tomto roce. Existuje takové usnesení sněmovny. O tom bychom chtěli vést debatu,“ říká Dobšík.

Protesty mezi úředníky vzbudila vláda v demisi také svým návrhem na změny služebního zákona. Novela prošla před pár týdny prvním čtením ve sněmovně. Jak už INFO.CZ informovalo, její další osud by mohla záležet i na tom, jak dopadnou vyjednání o vládní koalici ANO s ČSSD. Kritika přichází i ze strany Evropské komise. Právě na tuto legislativu je přitom navázáno čerpání z unijních fondů. 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1