Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odborník na etiketu Špaček: Zemanovi ruply nervy. Setkání se Sobotkou emočně nezvládnul

Odborník na etiketu Špaček: Zemanovi ruply nervy. Setkání se Sobotkou emočně nezvládnul

Něco, co nemá v dějinách obdoby. Tak to vypadalo, když předstoupil prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou před novináře. Prezident na Sobotku ostentativně útočil - ať zdviženou holí, tím, že chtěl premiéra před novináři pořádně „podusit“ či předčasným odchodem z tiskové konference. „Zemanovi ruply nervy, emočně setkání nezvládnul,“ popisuje pro INFO.CZ setkání ústavních činitelů odborník na etiketu Ladislav Špaček.

„Nevybavuji si, že by setkání mezi prezidentem a premiérem někdy probíhalo takto, opravdu mě nenapadá žádný příměr ani z České republiky, ani ze světa. Takto nevypadala ani jednání mezi tehdejším prezidentem Václavem Havlem a minulým premiérem Václavem Klausem, kteří byli svými animozitami proslulí. Jednat tímto způsobem s premiérem je naprosto nedůstojné a nedovedu si to vysvětlit jinak, než že se jednalo o prezidentovo emoční selhání, že mu selhaly nervy,“ říká pro INFO.CZ Ladislav Špaček.

Špaček tak komentoval čtvrteční setkání Zemana a Sobotky, kterému předcházelo nedorozumění ohledně formátu i obsahu schůzky. Prezident nejprve na premiéra „mířil“ napřaženou holí, načež oznámil přijetí demise Sobotkovy vlády, kterou ale premiér nepodal. Došlo tak k bizarnímu, těžko pochopitelnému divadlu dvou nejvyšších ústavních činitelů.

Zatímco Sobotka žil v domnění, že jde se Zemanem mluvit o aktuální politické situaci, Zeman předpokládal, že mu přišel předat demisi. „Vážený pane premiére, dovolte mi, abych vám především poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele české vlády,“ řekl Zeman Sobotkovi, jako by už demisi podal, a měl se k odchodu. Sobotka však Zemana zmrazil tím, že mu oznámil, že na Hrad přišel pouze diskutovat o současné politické situaci. To však již Zeman nevydržel, ze sálu odešel a ponechal Sobotku před novináři samotného.

„Během politické krize se prezident země takto nemůže chovat. On je tam proto, aby ony současné krize řešil s chladnou hlavou a nikoliv aby se nechal strhnout k takovýmto emočním projevům. A ještě veřejně, za přítomnosti novinářů. Hlava státu si toto zkrátka nemůže dovolit,“ říká odborník na etiketu.

„Zeman je nejdůležitější ústavní činitel, není možné, aby se choval takto nedůstojně, pod vlivem emocí,“ uzavírá Špaček.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744