Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odborník na kybernetickou bezpečnost: Novela Vojenského zpravodajství může vést ke zneužití dat

Odborník na kybernetickou bezpečnost: Novela Vojenského zpravodajství může vést ke zneužití dat

Premiér Bohuslav Sobotka se schází s představiteli parlamentních stran, aby s nimi projednal novelu zákona o Vojenském zpravodajství. Ta instituci dává větší pravomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle kritiků by ale zpravodajským službám umožnila shromažďovat velké množství dat z internetu. Odpůrcům se mimo jiné nelíbí, že je prý zákon napsaný velmi obecně a nezahrnuje dostatečnou kontrolu. 

Podle experta na internetovou bezpečnost Daniela Dočekala by se dala podobná úprava snadno zneužít. „Pokud dáte komukoliv možnost zasahovat do soukromí lidí a nahlížet do soukromé komunikace, tak vždycky dříve nebo později dojde ke zneužití,“ řekl pro server INFO.CZ. 

Poukázal taky na to, že komunikace na internetu je stále častěji a stále víc šifrovaná a zpravodajským službám budou proto data k ničemu.

Tajné služby mají podle něj v Česku i ve světě omezené mechanismy vlastní kontroly. Jako příklad uvádí případ Edwarda Snowdena, který odhalil, že americké tajné služby masově sledovaly telefonickou a elektronickou komunikaci.

„O tajných službách je tak jako tak známo, že si dělají, co chtějí. Jestli jim někdo schválí k něčemu přístup nebo neschválí, je určitým způsobem formální. Musel by ještě existovat někdo, kdo je bude hlídat. Zda nepřekračují své pravomoci. Obecně je k tomu velmi malá vůle,“ míní Dočekal.

Vláda chce kontrolu tajných služeb zajistit prostřednictvím speciálního orgánu. Informace, které mají tajné služby, jsou ale přísně tajné. Zůstává tedy otázkou, do jaké míry může nějaký kontrolní úřad plnit svůj účel, aniž by měl přístup k utajovaným skutečnostem. Stejně jako to, kdo bude odborníky do kontrolní funkce dosazovat, aby byli nezávislí. 

Dočekal navíc připomíná, že objem dat na internetu je tak velký, že je stejně nebude možné rozumně vyhodnocovat. „Jak víme z minulosti, i přes veškeré snahy šmírovat, na teroristické útoky tajné služby nedokázaly přijít,“ dodal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744