Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odbory mají výhrady k programu vlády. Nejvíce kritizují důchodovou reformu

Odbory mají výhrady k programu vlády. Nejvíce kritizují důchodovou reformu

Odbory mají řadu výhrad k programovému prohlášení vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Podle nich by se mělo ještě zásadně upravit. Odboráři jsou například proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. V textu jim pak chybí plán zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovují sociální dávky. Spokojeni nejsou ani s daňovou a zdravotnickou kapitolou. Řekl to dnes předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Programové prohlášení projedná dnes odpoledne tripartita. Vedle odborů se k textu vyjádří i zaměstnavatelé. Menšinová vláda s podporou komunistů se chystá s tímto programem požádat ve středu Sněmovnu o důvěru.

„Je tam (v programovém prohlášení) řada pozitiv, ale jsou tam také věci, které nepovažujeme za úplně nejlepší, nebo tam právě úplně chybí,“ řekl Středula.

Vláda v programovém prohlášení uvedla, že chce důchodovou reformu a její podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu. Odbory jsou zásadně proti tomuto kroku. „Považujeme to za velkou chybu, špatný směr. Myslíme si, že by to mělo být zásadním způsobem ještě přehodnoceno,“ uvedl Středula.

Takzvaný důchodový účet, který nyní není od rozpočtu oddělený, byl od roku 2009 v deficitu. V letech 2012 a 2013 výdaje na penze převýšily příjmy z důchodových odvodů dokonce téměř o 50 miliard korun, chybějící peníze na důchody poskytuje právě státní rozpočet. Loni se systém dostal díky vysoké zaměstnanosti a růstu výdělků do mírného přebytku, a to 0,9 miliardy korun. Odbory se obávají toho, že po oddělení účtu by na penze mohly prostředky scházet.

Odborové konfederaci v prohlášení chybí pak plán upravit životní minimum, které se od ledna 2012 nezměnilo. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro rodiče se dvěma malými dětmi 8450 korun a pro samoživitelku či samoživitele s malým a větším potomkem pak 7020 korun. Podle odborů by zvýšení pomohlo omezit míru chudoby v Česku.

Odbory mají v textu výhrady i k daním po plánovaném zrušení superhrubé mzdy či k zajištění dopravních staveb. Podle Středuly bude záležet hlavně na detailech a podobě následné legislativy. "Nestačí jenom ty headliny v prohlášení, ale také jak to bude vypadat v konkrétní práci," uvedl Středula. Podotkl, že ve zdravotnické kapitole se počítá se zachováním dostupnosti péče, přitom se ale kvůli nedostatku personálu musejí zavírat nemocniční oddělení. Odbory mají návrhy i pro digitalizaci Česka.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867