Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odbory se s ČSSD opět shodly na zrušení karenční doby

Odbory se s ČSSD opět shodly na zrušení karenční doby

Odbory dnes na jednání znovu podpořily zrušení karenční doby. Podle vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) i zástupců strany neproplácení náhrady mzdy v prvních třech dnech stonání dopadá hlavně na lidi s nižším a průměrným příjmem a může vést k přecházení nemocí a následným zdravotním komplikacím.

Zrušení karenční doby patří k požadavkům ČSSD při vyjednávání o účasti ve vládě s hnutím ANO. Odbory návrh, aby lidé dostávali i v prvních třech dnech nemoci náhradu 60 procent základu příjmu, podporují. Zaměstnavatelé jsou naopak proti. Podnikatelé se obávají toho, že by přibylo lidí na nemocenské a že by se mohla zneužívat. Poukazují na to, že už nyní mají nedostatek zaměstnanců a nemocní pracovníci by jim chyběli. Nesouhlasí také s dalšími výdaji.

Náhrada mzdy se v prvních třech dnech nemoci neplatí, od čtvrtého do 14. dne ji poskytují zaměstnavatelé a pak se vydává z nemocenského pojištění. Ministerstvo práce připravilo několik variant. Podle jedné by zaměstnavatelé platili náhradu od prvního do 14. dne, klesly by jim za to ale o něco odvody. Výpadek odvedeného pojistného a výdaje firem by činily dohromady asi pět miliard. Další možnost počítá s tím, že by zaměstnavatelé v prvních třech dnech poskytovali 30 procent základu příjmu, odvody by se jim neměnily. Nemocenská by se pak vyplácela od 12. dne. Podle poslední varianty by firmy dávaly v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu, odvody by se jim ale nezměnily a zavedly by se znovu zaměstnancům, shrnula před nedávnem ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ČSSD).

Odboráři a zástupci ČSSD se dnes shodli na tom, že zaměstnavatelé „obhajují ryze ekonomické hledisko pro zachování karenční doby bez jakéhokoliv zájmu o dopady na zdraví zaměstnanců“, uvedla Kašparová. Podle ní argument o zneužívání nemocenských neuznal před deseti lety ani Ústavní soud.

Odbory a ČSSD se shodují také v tom, že karenční doba představuje zátěž hlavně pro lidi s nižším a průměrným příjmem. Kvůli přecházení nemocí mohou být pak náklady na následné léčení kvůli zdravotním komplikacím mnohem vyšší, dodala mluvčí.

O zrušení karenční doby a podobě vyplácení náhrad v prvních třech dnech nemoci se dnes večer chystají spolu znovu jednat vládní vyjednavači ANO a ČSSD. Diskutovat budou také o daních.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1