Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Odmítám řeči o prohře ČSSD. Jdu do voleb vítězit, ne prohrávat,“ říká ministryně Valachová pro INFO.CZ

„Odmítám řeči o prohře ČSSD. Jdu do voleb vítězit, ne prohrávat,“ říká ministryně Valachová pro INFO.CZ

V předvečer sjezdu ČSSD, kde si chce strana vyjasnit, jak hodlá konkurovat Andreji Babišovi a hnutí ANO, mluvilo INFO.CZ s ministryní školství Kateřinou Valachovou. Důrazně odmítla poraženeckou náladu a navzdory preferencím se jasně postavila za svého předsedu. „Nemám pocit, že by Bohuslav Sobotka představoval odklon od levicových témat, naopak. Dlouhodobě prosazujeme fungující stát, zvyšování zaměstnanosti, zvyšujeme minimální mzdu i mzdy ve veřejném sektoru, chceme podporovat rodiny s dětmi. To všechno jsou přece jednoznačně levicová témata,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Je to asi rok a půl, co jste se stala členkou sociální demokracie. Jaké máte pocity? V čem vás dění uvnitř partaje – ať už v dobrém či zlém – překvapilo?

Vstup do sociální demokracie byl pro mě logickým vyústěním mých dlouhodobých postojů, jsem nakonec její voličkou od svých osmnácti let. Bylo to pro mě nové prostředí, osobně vnímám stranu především jako prostor pro dialog a diskusi, který musí začínat u řadových členů.Vlastně se chystáte na první sjezd, co od něj očekáváte? Jaká strana s jakými programovými prioritami by z něj měla vzejít?

Očekávám, že sociální demokracie dá na sjezdu jasně najevo, že je nejsilnější vládní stranou, která plní svůj program. A že chce vyhrát podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Naše programové priority se musejí zaměřit na kvalitní veřejné služby jako je školství nebo zdravotnictví, růst mezd a zlepšování pracovních podmínek.

Bohuslav Sobotka bude nepochybně čelit útoku svých oponentů. Jiří Zimola nebo Jeroným Tejc mu budou vyčítat úbytek voličů, odklon od tradičních levicových témat, neschopnost čelit Babišovi…

Jakou má podle vás vlastně předseda ve straně pozici?

Bohuslav Sobotka získal před sjezdem nominaci na předsedu od čtrnácti krajských organizací, myslím, že to je jasný signál o jeho pozici ve straně.

A jak byste na výše načrtnutou kritiku reagovala vy osobně?

Nemám pocit, že by Bohuslav Sobotka představoval odklon od levicových témat, naopak. Dlouhodobě prosazujeme fungující stát, zvyšování zaměstnanosti, zvyšujeme minimální mzdu i mzdy ve veřejném sektoru, chceme podporovat rodiny s dětmi. To všechno jsou přece jednoznačně levicová témata.Sama teď prožíváte politicky spíše klidnější období: ustála jste kritiku týkající se inkluze ve školství, prosadila jste několik zákonů, naposledy v prvním čtení zákon o kariérním řádu. Vnímáte to podobně? A co chcete na ministerstvu školství do voleb ještě stihnout?

Nemám úplně dojem, že by mi na ministerstvu ubylo práce, ale je pravda, že mnoho věcí jsme úspěšně dotáhli do konce. Určitě chci dokončit schválení kariérního řádu a připravit vše potřebné pro to, aby změna financování škol a kariérní řád začaly fungovat bez problémů v praxi.

Hlavním úkolem ale bude příprava státního rozpočtu – chci další zvyšování platů učitelů nejen v příštím roce, ale i v letech příštích. Potřebujeme více peněz pro vysoké školy i pro podporu sportování dětí a mládeže. Vnímám školství jako ekonomický rezort – finance do školství jsou nejlepší investice a do voleb budu pracovat na tom, aby rozpočet pro školství vypadal co nejlépe.

Pojďme ale zpět ke sjezdu ČSSD: Jeroným Tejc není bez šance uspět ve volbě na post místopředsedy. Co by to podle vás pro stranu znamenalo?

Za prvé: budou rozhodovat delegáti, takže šance každého kandidáta bude posuzovat vždy několik stovek lidí. Samozřejmě každý ve svém okolí, ve svých organizacích, vnímá nějaké názory, ale neumím odhadnout, jak se na to budou dívat delegáti ze všech koutů naší země.

Bude podle vás Sobotka předsedou ČSSD i po volbách anebo spíš očekáváte jeho odvolání po případné volební prohře a svolání mimořádného sjezdu někdy na jaře příštího roku?

Mluvíte o volební prohře, což odmítám. My nestahujeme kalhoty, když brod je ještě daleko. ČSSD má 140 let historie a lidé vědí, že je tu pro ně. Já jdu do voleb vítězit, ne prohrávat.

Ať tak nebo tak: vidíte ve straně jeho nástupce? Kteří politici by mohli vést sociální demokracii v postsobotkovské éře?

Jsem přesvědčena, že předseda nekončí, takže otázka není na místě.Umíte si představit, že by ČSSD vládla i po podzimních sněmovních volbách? A za jakých okolností?

Samozřejmě si to umím představit. My máme silný koaliční potenciál a máme jasné programové priority. Máme mantinely, za které nepůjdeme. Všechno ostatní je o jednání.

Členkou ČSSD jste v Brně-Žabovřeskách. Brněnská ČSSD patří dlouhodobě mezi ty krajské organizace, které kritizují Bohuslava Sobotku. Řadu příznivců tu má taky Miloš Zeman. Jak se s tímto faktem vyrovnáváte?

Sociální demokracie je strana založená na diskusi a kritika předsedy je pro ni do jisté míry běžnou věcí. To se týká i brněnské organizace a není to něco, co bych považovala za problém. Totéž platí v případě prezidenta republiky – považuji za normální, že se o jeho krocích vede debata a že v řadách sociální demokracie jsou jak jeho kritici, tak podporovatelé.

Jakou zde máte vlastně podporu?

V případě ministrů je to vždy trochu složitější. V exekutivě člověk vždy musí dělat i věci, které se prostě nelíbí všem. Což je normální. Ale podporu mám a cením si ji.

Budete kandidovat do Poslanecké sněmovny?

Ano, budu.Ptám se proto, že brněnská ČSSD již schválila čelo kandidátky: jsou v něm Jeroným Tejc, Roman Sklenák a Roman Onderka…

Neucházela jsem se o nominaci v Brně-město. A důvod byl jednoduchý: počet míst na kandidátce je omezen. Já podporuji Romana Sklenáka. Jako šéf klubu ČSSD odvedl v Poslanecké sněmovně výbornou práci. Ani brněnská kandidátka není nafukovací a je taktické rozdělit síly. Přijala jsem proto nominaci OVV Mělník. Za důvěru děkuji a ucházím se o podporu Středočechů.

Jste jedna z výrazných političek ČSSD? Neuvažovala jste o kandidatuře do předsednictva, do vedení strany? Anebo takto: nepokoušela jste se získat nominaci?

Já si myslím, že k tomu, aby člověk kandidoval do vedení politické strany, si v té straně má nejprve hodně odpracovat. Je fakt, že ty dva roky na ministerstvu byly hodně hektické, a ne každý si umí představit tu intenzitu práce, ale vláda je jedna věc a vnitrostranická práce je věc druhá.

Ostatně ČSSD má v tomto směru i jistá pravidla o délce členství. A je to dobře. Takže o případné kandidatuře na nějaký vyšší stranický post budu možná uvažovat v době, kdy získám jistotu, že jsem tu práci odvedla nejen na ministerstvu, ale také uvnitř ČSSD.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1