Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamura doplatil na skřípající účetnictví. SPD dostalo pokutu, že na účtu nenechalo ani korunu

Okamura doplatil na skřípající účetnictví. SPD dostalo pokutu, že na účtu nenechalo ani korunu

Hnutí SPD Tomio Okamury musí zaplatit pokutu 45 tisíc korun za to, že na konci ledna vybralo z účtu pro kampaň všechny peníze. Podle serveru iRozhlas.cz je sankce pravomocná, hnutí proti ní nepodalo odpor.

Hnutí SPD si počínalo protiprávně, když ke konci ledna převedlo ze svého volebního účtu zůstatek v hodnotě přes 600 tisíc korun. Pravidla ale stanovují, že nevyčerpané finanční prostředky musí na účtech politických stran a hnutí zůstat netknuté nejméně 180 dnů od vyhlášení výsledků voleb. Termín tak vyprší až ke konci dubna.

Šéf hnutí Tomio Okamura připustil, že peníze byly odeslány z účtu na kampaň na běžný stranický účet, označil to ale za chybu tajemníka hnutí. „Tajemník zjistil, že peníze převedl dříve, než povoluje zákon, takže peníze opět převedl zpět na volební účet,“ uvedl Okamura. 

Tento krok SPD pomohl vyhnout se tučné pokutě. Hnutí totiž hrozila za prohřešek sankce až půl milionu korun. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ale přihlédl k tomu, že SPD vrátila peníze zpět na účet a hnutí udělil pětačtyřicetitisícovou pokutu. 

„Při rozvahách, v jaké výši pokuty udělit, jsme se rozhodli pro dolní hranici sazby při skoro těch nejméně možných 30 tisících, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet,“ popsal serveru iROZHLAS.cz člen dohledového úřadu Tomáš Hudeček. Protože SPD nepodalo ve lhůtě proti rozhodnutí odpor, pokuta je pravomocná.

Pozornost na počátku roku vzbudila také skutečnost, že dva dny před termínem vyúčtování kampaně v krátké době odešlo z účtu SPD téměř 7,5 milionu korun jako platba za analytickou činnost a mediální poradenství. Spekulovalo se, že si Okamura přihrál peníze podobně jako tak měl učinit v případě hnutí Úsvit. Okamura se proti tomuto tvrzení ohradil, když uvedl, že obě platby šly společnosti Play Net a.s., která pro SPD zajišťovala analýzy voličů a volební kampaně nebo strategické plánování.

 

 


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1