Okamura doplatil na skřípající účetnictví. SPD dostalo pokutu, že na účtu nenechalo ani korunu | info.cz

Články odjinud

Okamura doplatil na skřípající účetnictví. SPD dostalo pokutu, že na účtu nenechalo ani korunu

Hnutí SPD Tomio Okamury musí zaplatit pokutu 45 tisíc korun za to, že na konci ledna vybralo z účtu pro kampaň všechny peníze. Podle serveru iRozhlas.cz je sankce pravomocná, hnutí proti ní nepodalo odpor.

Hnutí SPD si počínalo protiprávně, když ke konci ledna převedlo ze svého volebního účtu zůstatek v hodnotě přes 600 tisíc korun. Pravidla ale stanovují, že nevyčerpané finanční prostředky musí na účtech politických stran a hnutí zůstat netknuté nejméně 180 dnů od vyhlášení výsledků voleb. Termín tak vyprší až ke konci dubna.

Šéf hnutí Tomio Okamura připustil, že peníze byly odeslány z účtu na kampaň na běžný stranický účet, označil to ale za chybu tajemníka hnutí. „Tajemník zjistil, že peníze převedl dříve, než povoluje zákon, takže peníze opět převedl zpět na volební účet,“ uvedl Okamura. 

Tento krok SPD pomohl vyhnout se tučné pokutě. Hnutí totiž hrozila za prohřešek sankce až půl milionu korun. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ale přihlédl k tomu, že SPD vrátila peníze zpět na účet a hnutí udělil pětačtyřicetitisícovou pokutu. 

„Při rozvahách, v jaké výši pokuty udělit, jsme se rozhodli pro dolní hranici sazby při skoro těch nejméně možných 30 tisících, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet,“ popsal serveru iROZHLAS.cz člen dohledového úřadu Tomáš Hudeček. Protože SPD nepodalo ve lhůtě proti rozhodnutí odpor, pokuta je pravomocná.

Pozornost na počátku roku vzbudila také skutečnost, že dva dny před termínem vyúčtování kampaně v krátké době odešlo z účtu SPD téměř 7,5 milionu korun jako platba za analytickou činnost a mediální poradenství. Spekulovalo se, že si Okamura přihrál peníze podobně jako tak měl učinit v případě hnutí Úsvit. Okamura se proti tomuto tvrzení ohradil, když uvedl, že obě platby šly společnosti Play Net a.s., která pro SPD zajišťovala analýzy voličů a volební kampaně nebo strategické plánování.

 

 


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud