Okamura ho zapírá. Extajemník SPD, kterému hrozí roky za rasismus, ale dál úřaduje ve sněmovních kancelářích hnutí | info.cz

Články odjinud

Okamura ho zapírá. Extajemník SPD, kterému hrozí roky za rasismus, ale dál úřaduje ve sněmovních kancelářích hnutí

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník, kterému hrozí soud za rasistické výroky pronesené ve sněmovně, má se stranou zřejmě užší vazby, než by její špičky chtěly. Ačkoli šéf partaje Tomio Okamura opakovaně zdůrazňuje, že Staník není členem, bývalý tajemník dál pracuje ve sněmovní kanceláři hnutí. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Staníkovi se ve sněmovně líbí. O funkci a členství v SPD sice přišel, když podle svědků přímo v dolní komoře silně opilý vyzýval k likvidaci menšin, pro stranu ale přímo v malostranských kancelářích dál pracuje. Vyřizuje administrativu a dochází do sekretatiáru strany ve sněmovně. „Pan Staník je řadový pracovník sekretariátu SPD,“ potvrdil serveru Aktuálně.cz poslanec hnutí Jaroslav Holík, kterému Staník dělal asistenta.

Skandální výroky
Loni v listopadu vyšlo najevo, že Staník před svědky přímo ve sněmovně pronášel výroky, za které hrozí tři roky vězení. „Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození,“ řekl bývalý poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit). Tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) popsala, že když do sněmovního klubu vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály. „Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat,“ uvedla.

Staník podle Holíka dělá administrativu, „protože to dělal řadu let“. Poslanec míní, že by byl nesmysl muže, který má na krku závažné obvinění, vyhodit a shánět někoho nového. „Jako tajemník měl zkušenosti a kontakty,“ dodává poslanec. SPD tak raději ve sněmovně trpí stíhaného člověka s pověstí rasisty.

„V současnosti pan Staník předává agendu nové tajemnici, a to v souvislosti s účetnictvím hnutí v souladu se zákonem o politických stranách,“ vysvětlila důvody pro Aktuálně mluvčí SPD s nezbytným dodatkem o tom, že Staník už není členem hnutí. Škraloupem na tomto vysvětlení je fakt, že od skandálních výroků už uběhla značná doba. Staník zkrátka předává agendu už skoro půl roku.

Bývalý tajemník nechce situaci a vazby na SPD komentovat a Aktuálně.cz po telefonu neodpověděl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud