Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamura se na klubu Pirátů dušoval, že SPD Babišovu vládu nepodpoří, říká Pirát Ferjenčík

Okamura se na klubu Pirátů dušoval, že SPD Babišovu vládu nepodpoří, říká Pirát Ferjenčík

Poslanec a dosavadní zastupitel Pirátů na pražském magistrátu v rozhovoru pro INFO.CZ říká, že se centrální politika od pražské zase tolik neliší. Až na zájem médií. Pokud jde o dění ve sněmovně a sestavování vlády, situaci glosuje chladně a s nadhledem. Jeho odhad je, že první vláda Andreje Babiše ve sněmovně důvěru nezíská. „Minimálně pan Okamura se na jednání s námi dušoval, že menšinovou vládu nepodpoří a ani neodejdou ze sálu,“ říká. Babiš by podle něj mohl být úspěšnější až při druhém pokusu.

První hodiny ustavující schůze sněmovny působily dojmem neřízeného chaosu. Co se ve sněmovně podle vás v pondělí po poledni dělo?

Já myslím, že se Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO náramně bavil. Podle mě to měli celé takto nachystané.

Kdo?

Hnutí ANO s komunisty.

A co jim šlo? Jaký byl jejich společný zájem?

Šlo jim o to, aby zapůsobili velkoryse. Vyhověli přece demokratické opozici a všem stranám, aby měly v mandátovém a imunitním výboru své zastoupení. Současně ale dosáhli ze svého pohledu nejlepšího možného výsledku, pokud jde o své zastoupení ve výboru. Namísto osmnácti členů, což byl původně návrh Starostů, a Piráti ho podpořili, se jim podařilo prosadit, aby měl členů devatenáct. Přestože má ve sněmovně ANO a SPD polovinu křesel, v mandátovém a imunitním výboru jich mají deset. Nemluvě o součtu ANO, SPD a KSČM.

Může to souviset s tím, že bude tento výbor projednávat opětovné vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policejnímu stíhání?

Myslím, že ano. Jinak by si odpustili podobné čachry. Mají tam tak dominantní postavení, že by jim to mohlo být za normální situace vše ukradené. Zajistili si kontrolu nad tím, kdo bude předseda výboru. Jeho role je důležitá v tom, že svolává jednání výboru. Může ho tudíž také oddalovat. Jeho slovo je také důležité mediálně. A předseda bez nich neprojde, mají to ošetřené. A pan Okamura prohlásil, že to bude někdo z KSČM, o čemž jsme my od nikoho vůbec nedostali informaci.

Komunisté budou mít předsedu mandátového a imunitního výboru?

Nejspíš ano. Na druhou stranu je to od nich přece jen trochu amatérismus, mohli s návrhem na devatenáct členů výboru přijít předem. Ušetřili bychom si dvě hodiny zmatků. Co mě také překvapilo, je jak málo znají někteří zkušení matadoři jednací řád sněmovny.

Myslíte si, že mají připravenou strategii také pro volby předsedy a místopředsedů sněmovny?

Pokud jde o volbu předsedy, je dopředu jasná. Pokud jde o místopředsedy, netuším, jaký má hnutí ANO cíl. Podle mě se tím nechtějí příliš zatěžovat, je jim to jedno. Ohaduji, že na posty místopředsedů budou zvolení zástupci prvních pěti stran ze sněmovních voleb.

Pokud bychom pozornost na chvilku stočili k sestavování vlády, prosakují k vám nějaké informace o jejím průběhu?

Informace mám pouze z médií. My jsme jim řekli jasně, že je nepodpoříme, takže chápu, že nemají potřebu se o tom s námi bavit.

A dostane vláda Andreje Babiše důvěru?

Myslím, že v prvním kole ne. Minimálně pan Okamura se na jednání s námi dušoval, že menšinovou vládu nepodpoří a ani neodejdou ze sálu. Hnutí ANO a KSČM má v součtu 93 mandátů, chybí jim tudíž k většině osm hlasů. V případě, že komunisté ze sálu odejdou, šestnáct. To je docela hodně.

Na druhou stranu do toho nevidím a nevím, jaké jsou poměry v ostatních klubech. Nevím, jak soudržnej je klub ČSSD, nevím, jak je to s klubem SPD. I kdyby šli ale touto cestou, tedy že se bude Andrej Babiš pokoušet drolit některý ze sněmovních klubů, tak pro to budou daleko lepší podmínky až při druhém pokusu. Ostatně za éry Mirka Topolánka v roce 2006 to bylo podobné. Tehdy drolení nastalo až ve chvíli, kdy u moci byla skoro půl roku vláda bez důvěry. A tehdy tomu také skoro všechna média zatleskala, neboť se jim podařilo vyřešit pat. A nikoho nezajímalo, že prostě nakoupili dva poslance.

O víkendu uplynul měsíc od voleb. Co vás v jeho průběhu překvapilo? V čem vysoká politika vaše očekávání naplnila? A v čem vás naopak zklamala?

Oproti pražskému magistrátu to zas tak velká změna není. Jsou zde ale o něco lepší podmínky pro práci.

A pokud jde o jednání jednotlivých aktérů, o jejich způsoby komunikace a podobně?

Je tu znatelně větší zájem médií. Z toho pramení, že je tu daleko víc čistě „píarovejch“ kroků. Třeba když Miroslav Kalousek vyhlásil, že bude blokovat sněmovnu, moc dobře věděl, že jde o nerealistický plán. Pouze chtěl dva dny okupovat veřejný prostor s tím, že právě on je naše záchrana před Babišem. A takové věci, z mého pohledu úplně nesmyslné, se tu dějí pořád. Jediným efektem je jakási mlha, lidé pak vůbec nerozumí tomu, co se reálně děje.

Včera jsem byl v Pardubicích na jednání našeho krajského sdružení, byla tam i veřejnost, a ti lidé mají totální zmatek v tom, co se děje. Nedokážou se v tom zorientovat. Právě proto se všichni také snaží vytvářet různé škatulky, do kterých mohou snáze posléze ostatní zařadit.


Jak v tomto ohledu hodnotíte vznik Demokratického bloku?

Jednoduše. Už jeho název je směšný. Tváří se jako demokrati, přitom nálepkují všechny ostatní, kteří prý demokraty naopak nejsou. Podle mě je to dost neuctivý. Mohly se aspoň nazvat třeba Pravicový blok…

Vy jim říkáte Konzervativní blok…

My jim říkáme Konzervativní blok a STAN.

Mluvil jste o médiích a jejich vlivu na centrální politiku. Váš předseda Ivan Bartoš na sociálních sítích opakovaně líčil, kterak jste pod tlakem veřejnosti například v souvislosti s tím, abyste nějak podpořili Babišovu vládu. Vnímáte to podobně?

Týká se to hlavně těch nejvíc exponovaných lidí. Rozhodně, pokud jde o členskou základnu a naše nejbližší podporovatele, tak z jejich strany žádnému tlaku nečelíme a ani jsme nečelili. Ivan s Jakubem Michálkem proto dospěli k tomu, že se nejspíš nejednalo o spontánní tlaky.

Takže byly koordinované?

Zdá se. Ale samozřejmě pro to žádné důkazy nemáme. Těžko říct. Sám občas dostanu hodně bizarní textovou zprávu z neznámého čísla.

Ještě pořád si myslíte, že můžete v nové sněmovně z opozičních lavic některé své priority prosadit?

Něco myslím prosadíme.

Pokud byste měl být konkrétní?

Mohly by se nám dařit drobnosti typu klouzavého mandátu. Pokud jde o naše hlavní priority, myslím, že je prostor pro zjednodušení daní, určitě bude prostor pro nějakou digitalizaci, třeba justici by ohromně pomohl elektronický soudní spis. Velká naše priorita je ale na také třeba zprůhlednění ČEZu, což půjde ztuha. Rozhodně to ale budeme navrhovat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1