Články odjinud

Okamura ustál druhý pokus o odvolání z funkce. Znevažování holokaustu většině poslanců nevadí

Okamura ustál druhý pokus o odvolání z funkce. Znevažování holokaustu většině poslanců nevadí

Místopředseda sněmovny Tomio Okamura ustál druhý pokus o odvolání z funkce. Poslanci neschválili program mimořádné schůze, kterou iniciovala KDU-ČSL kvůli Okamurovým slovům o koncentračním táboře v Letech. Okamura v lednu v Mezinárodní den památky obětí holokaustu zpochybnil podmínky Romů internovaných v nacistickém zařízení.

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek v úvodu mimořádné schůze připomněl Okamurova slova pronesená v rozhovoru pro DVTV na konci ledna. „To, co zaznělo v průběhu lednového rozhovoru pro DVTV, bylo nemístné a neomluvitelné. Obzvlášť cynicky vyznívá skutečnost, že k tomu došlo na Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Veřejné popření romského holokaustu nelze omluvit ani údajnou horečkou 39 stupňů,“ řekl Bartošek.

Bartošek připomněl, že tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu byly sběrné lágry, ze kterých lidé putovali do Osvětimi. „Podle historických dokladů nacisté vyvraždili 90 % českých Romů. To jsou fakta, ano, to je holokaust,“ řekl šéf lidoveckých zákonodárců. KDU-ČSL mimořádnou schůzi iniciovala.

„Pan Okamura si tento styl politiky vybral a má na něj právo, ale je třeba veřejně říct, že internace Romů v táboře byla přípravou na nacistické konečné řešení cikánské otázky,“ dodal Bartošek.

Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka připomněl, že vězni v Letech trpěli nedostatkem jídla, nemocemi a úrazy a byli vystaveni násilí ze strany dozorců. „Genocida Romů byla jednou z nejvíce důkladně provedených genocid druhé světové války,“ řekl.

„Výroky stávajícího místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury, které se týkaly koncentračního tábora v Letech u Písku, jsou, byly a vždycky budou v civilizované společnosti naprosto nepřijatelné,“ konstatoval. ČSSD podle Chvojky považovala za minimum, aby se Okamura na plénu za své výroky omluvil a vysvětlil je. Předseda SPD podle něj nemůže zastávat vrcholnou funkci.

Na obranu šéfa SPD vystoupil místopředseda hnutí Radim Fiala, který argumentoval tím, že Okamurovo uskupení dělá „politiku v národním zájmu a zájmu lidí“ a stalo se terčem politického boje. „Cílem je na SPD nalepit označení fašistické hnutí,“ řekl.

Hlasování o programu
Pro schválení programu hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Z poslanců nejsilnější frakce – hnutí ANO – konání schůze podpořil v obou hlasováních jen Rostislav Vyzula.

Fiala mluvil o „nálepkování“. To podle něj „je běžná součást a taktika neomarxistických globalistů. Neomarxismus je podstatou politiky elit evropské unie,“ vysvětlil Poslanecké sněmovně a lidovcům vytýkal kontakty se Sudetoněmeckým landsmanšaftem. „Dovolím si vám připomenout, že tito milí krajané jsou organizací skutečně založenou nacisty,“ prohlásil Fiala směrem k lidovcům.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Okamurovi a jeho spolustraníkům v reakci vytknul, že se jen naprázdno „halí do české vlajky“, lžou a zaštiťují se křesťanskými hodnotami, ale ve skutečnosti jim o ně nejde. „Vás jsme nikdy neviděl, že byste se třeba byli poklonit památce českých parašutistů,“ řekl.

Poslanci po zhruba hodině výstupů kolegů s přednostním právem neschválili program mimořádné schůze. Bartošek poté řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO, které je ve sněmovně nejpočetnější. „Přijali jste zodpovědnost za to, že Českou republiku ve vysoké ústavní funkci bude reprezentovat člověk, který znevážil a zneuctil oběti holokaustu druhé světové války. Vyřiďte si to každý se svým svědomím,“ vzkázal.

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Ohradil se také proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust.

Okamura dál čelí kritice i ze strany národnostních menšin. Žádají zároveň, aby se prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš proti nenávistným výrokům namířeným proti celým skupinám obyvatel ČR ohradili. Ve společném prohlášení to uvedlo osm zástupců menšin v čele s tajemníkem vládní rady pro národnostní menšiny Milanem Pospíšilem. Nenávistné výroky některých členů SPD mohou přerůst ve fyzickou agresi a závažné incidenty, uvedli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud