Okamurovo vábení: Většině poslanců ANO by nevadila menšinová vláda s podporou SPD a KSČM | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamurovo vábení: Většině poslanců ANO by nevadila menšinová vláda s podporou SPD a KSČM

Okamurovo vábení: Většině poslanců ANO by nevadila menšinová vláda s podporou SPD a KSČM

Hnutí ANO se po krachu jednání s ČSSD kloní k variantě menšinové vlády. Podle informací České televize by naopak většině poslanců (zhruba dvěma třetinám) hnutí nevadila podpora menšinového kabinetu ze strany SPD. Pouze třetina si pak dovede představit, že by hnutí znovu začalo jednat se sociálními demokraty. 

„Sociální demokracie dostala ve volbách 7 procent a my jsme jim nabídli maximální programovou shodu i pět resortů, z toho dva silové. A oni nás poslali úplně na závěr jednání do háje,“ popsal předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek, jak ANO vyjednávání s ČSSD vnímá.

Důležitou roli tak teď znovu získává hnutí Tomia Okamury SPD, které by se mohlo připojit ke komunistům a podpořit případnou menšinovou vládu ANO. Podle informací ČT by to vadilo jen zhruba třetině poslanců hnutí. Mezi nimi je ale také například ministr dopravy Dan Ťok za ANO, který už oznámil, že by v takové vládě nepůsobil.

„SPD by mně vadilo, to musím říct. Ale myslím, že k této variantě máme ještě daleko. Počkejme na vývoj,“ řekl Ťok k tomu, že by nebyl ve vládě, která by vznikla díky SPD. Na dotaz ohledně vzdání se svého poslaneckého mandátu ČTK řekl, že si to ještě musí nechat projít hlavou. Nevyloučil však, že by v politice úplně skončil. "Nechci ale dělat žádné rychlé soudy. Ta situace ještě nenastala," řekl.

Hnutí SPD dlouhodobě kritizuje právě ministry Ťoka a Pelikána a také ministryni obrany Karlu Šlechtovou. Podle předsedy SPD Tomia Okamury to nejsou odborníci. Ťok byl podle Okamury v minulém volebním období jako ministr dopravy neúspěšný, protož postavil málo dálnic.

Budoucí vládní angažmá v minulých dnech vyloučil ministr Pelikán. Uvedl, že v politice skončí. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že chce odejít také ze Sněmovny, neřekl ale kdy. Rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné názorovým rozchodem s hnutím ANO. Jeho členem ale zůstane.

Napjaté vztahy měl Pelikán v poslední době právě s hnutím SPD, které letos v únoru označil za fašistickou stranu. Pelikán se také ve vztahu k vyjednáváním, která vedlo ANO a SPDohledně podpory vlády, vyjádřil, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.