Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamurův černý kuň do čela bezpečnostního výboru? Poslanec Koten zhusta šířil hoaxy a konspirace

Okamurův černý kuň do čela bezpečnostního výboru? Poslanec Koten zhusta šířil hoaxy a konspirace

SPD Tomia Okamury přichystala poslancům zajímavý oříšek. Uskupení navrhlo do čela bezpečnostního výboru sněmovny poslance Radka Kotena, svého lídra kandidátky na Vysočině. Špičky SPD rovnou dodaly, že jde o člověka bez „bezpečnostních“ škraloupů a vazeb na Rusko či USA. Kotenova digitální stopa ovšem ukazuje opak: poslanec sdílel a šířil po síti hoaxy a konspirační teorie a pro práci v čele výboru řešícího vnitřní i vnější bezpečnost Česka má – přinejmenším – velký handicap. Naznačuje to souhrn, který zveřejnil analytik Roman Máca.

„Klidně ho kontaktujte, odpoví vám na vaše otázky,“ vyzval novináře sebevědomě lídr hnutí SPD Tomio Okamura, když se ho začali vyptávat na Kotenovy názory. Proti následujícím dotazům na vazby poslance na Rusko nebo na jeho zálibu v konspiracích už se Okamura rázně ohradil. Riziko spojené s prací Kotena v čele bezpečnostního výboru je ale 24 hodin po této pondělní epizodě ze sněmovny o něco jasnější. 

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Roman Máca přímo upozorňuje na to, že je Koten „vyznavač konspiračních teorií a internetových hoaxů“. Dal si tu práci, že Kotenovo počínání na sociálních sítích podrobně zmapoval.

Máca poukázal na fakt, že Koten sdílel na sociálních sítích často příspěvky serveru Aeronet, který je v českém internetovém prostoru považovaný za jeden z nejvýraznějších dezinformačních webů. Anonymně provozovaný web ignoruje zásady novinářské práce a sdílí neověřené informace nebo přímo účelové lži. Nelze si nevšimnout, že zaměření serveru je jasně proruské. Přesto poslanci Kotenovi hraje do noty. 

Například 27. února 2017 Koten na facebooku sdílel video o výbuchu ve francouzské jaderné elektrárně s tím, že skutečnost je zcela jiná, než tvrdí oficiální zdroje. Šířil tak poplašnou zprávu, před kterou varoval i samotný Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Na Kotenovo video jsem upozornil ve svém předchozím článku a následně tak dochází, jak už to u členů SPD bývá zvykem, v tichosti k jeho smazání,“ píše na svém blogu na iDnes.cz Máca.

Z dalších příspěvků Kotena, které Máca zachytil, jen stručně:

  • Šířil zprávu, že Česká televize učí děti, že nikáby jsou skvělá věc.
  • Sdílel, že hrozí militarizace policie jako „procesního prvku NWO (New World Order – Nový světový řád, pozn. redakce)“.
  • Tvrdil, že průzkumy veřejného mínění lžou, což opíral o známý paranoidní článek zmíněného Aeronetu.
  • 11. září 2001? Podvod...
  • S obavami poukázal na to, že mikrovlnky jsou „tajné vraždící stroje“.
  • Například s dovětkem „vlastizrádný plán“ poukázal na údajně připravované povstání imigrantů.

„Pokud bude Radek Koten zvolen na pozici předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, vnímám to jako velký problém. Jedná se o velmi důležitý výbor, který se zabývá bezpečností státu, a není v pořádku, aby v čele seděl někdo, kdo šíří dezinformace, hoaxy a tvrdí, že takové události jako teroristický útok z 11. září byla jedna velká lež,“ uvedl Roman Máca pro INFO.CZ. „Pevně věřím, že ostatní politické strany vezmou rozum do hrsti a pana Kotena na tuto pozici nepodpoří,“ doplnil. 

Evropské hodnoty k tomuto tématu vydaly i tiskovou zprávu. „Závěrem lze konstatovat, že pan poslanec Koten je absolutně nekvalifikován na pozici předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, a to zejména díky tomu, že systematicky a proaktivně šíří ty nejhrubší lživé konspirační teorie a dezinformace. Česká kontrarozvědka BIS ve svých výročních zprávách varuje před ruskými dezinformačními aktivitami, které pan poslanec Koten přímo naplňuje. Jeho aktivity přímo napadají strategické bezpečnostní zájmy České republiky dle platné Bezpečnostní strategie ČR, tudíž by zvolení pana poslance do čela bezpečnostního výboru bylo nebezpečným krokem,“ stojí ve zprávě Evropských hodnot.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1