Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olomoucký kraj má hejtmana, Ústecko křehkou koalici bez účasti vítěze

Olomoucký kraj má hejtmana, Ústecko křehkou koalici bez účasti vítěze
 

Až měsíc po říjnových krajských volbách se poprvé sešlo zastupitelstvo Olomouckého kraje. Hejtmanem zvolilo Oto Koštu z hnutí ANO. Na severu Čech naopak vítězné uskupení vicepremiéra Babiše přišlo o Ústecký kraj, kde vznikla křehká trojkoalice bez jeho účasti. Volby tam definitivně platí – tamní soud zamítl i poslední stížnost.

Hnutí ANO v Olomouckém kraji sestavilo koalici spolu s ČSSD a ODS. Košta zastupitelům řekl, že hodlá zlepšit dopravní infrastrukturu a snižovat zadluženost kraje. Za prioritu považuje také investice. 

V Ústeckém kraji skončí vítěz v opozici

Po dlouhém jednání s KSČM hnutí ANO na severu Čech v krajské vládě nebude. KSČM nakonec vytvoří koalici s ČSSD a SPD-SPO. V zastupitelstvu budou mít nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Komunisté dali spolupráci zelenou navzdory vidině silné opozice.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš neskrýval rozhořčení a v rozhovoru pro deník Právo se proti takovému výsledku ohradil: „Obešli nás a podvedli, i když nám říkali, že s námi koalici vytvoří. Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici. Navíc jsme komunistům nabídli nejen hejtmana, ale i většinu v radě.“

„Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici."
Andrej Babiš pro deník Právo

Bubeníček ale s tvrzením ministra financí nesouhlasí: „Jednak to byla (Od ČSSD a SPD-SPO) dlouhodobá stejná nabídka, nabídky (od ANO) se měnily, druhý takový moment byl, že více známe budoucí kolegy zastupitele z této strany. Budoucí kolegové zastupitelé z hnutí ANO jsou pro nás většinou neznámé osobnosti. A samozřejmě jsme nemohli opomenout neustálou kritiku špatné práce od lídra hnutí ANO,“ uvedl pro ČTK.

Podle slov Richtera, krajského předsedy hnutí ANO, nebylo jednání KSČM překvapivé: „Byli jsme do této pozice pasováni záhy. Věděl jsem, že se řítíme do opozice. Nemám s tím problém. Naopak, oni budou muset vysvětlovat a je to stáhne ke dnu. Nás ne.“

Ústecký kraj není jediný, kde se vítězné ANO nedostalo do vládní koalice. V Plzeňském, Královehradeckém a v Pardubickém kraji koalici sestavila ČSSD. 

Dojednané koalice jednotlivých krajů:
Středočeský (ANO; STAN; ODS; TOP 09) Jihočeský (ČSSD; ANO; Jihočeši 2012), hejtmanem je Jiří Zimola (ČSSD) Plzeňský (ČSSD; ODS; Starostové a Patrioti; Koalice pro kraj) Karlovarský (ANO; ODS HNHRM, Piráti; SPO) Ústecký (KSČM; ČSSD; SPD-SPO) Liberecký (SLK; ANO; ČSSD; ODS) Královehradecký (ČSSD; ODS; Koalice pro Královehradecký kraj; Starostové a Východočeši; TOP 09) Pardubický (ČSSD; Koalice pro Pardubický kraj; ODS; STAN), hejtmanem je Martin Netolický (ČSSD) Vysočina (ČSSD; ANO; ODS; Starostové pro Vysočinu), hejtmanem je Jiří Běhounek Jihomoravský (ANO; ČSSD; Starostové pro Jižní Moravu; TOP 09; Žít Brno) Olomoucký (ANO; ČSSD; ODS) Zlínský (KDU-ČSL; ANO; STAN; ODS), hejtmanem je Jiří Čunek (KDU-ČSL) Moravskoslezský (ANO; KDU-ČSL; ODS)

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1