Opozice chtěla řešit ruskou a čínskou špionáž v Česku. Vláda s komunisty a Okamurou její návrh zarazili | info.cz

Články odjinud

Opozice chtěla řešit ruskou a čínskou špionáž v Česku. Vláda s komunisty a Okamurou její návrh zarazili

Autoři záměru zřízení sněmovní vyšetřovací komise pro hodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti Česka neprosadili návrh, aby Sněmovna příští středu projednala její založení. Požadavek pirátského poslance Jana Lipavského nepodpořili při dnešním jednání o změnách programu nynější schůze zejména poslanci z klubů ANO, SPD, ČSSD a KSČM.

Návrh prosazují opoziční poslanci TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti, přidali se k nim někteří zákonodárci ODS, ANO a ČSSD. Z vládního hnutí projednání návrhu příští středu podpořila bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, z koaliční ČSSD Roman Sklenák, Petr Dolínek a Ondřej Veselý. Naopak z klubu ODS požadavek nepodpořil Václav Klaus mladší.

Komise by se měla podle autorů návrhu zabývat analýzou národní bezpečnosti tak, aby zákonodárci měli jistotu, že udělali vše pro zabezpečení občanů proti novým hrozbám, jak o nich hovoří výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS). Ze zprávy vyplývá, že cizí mocnosti v Česku zvýšily intenzitu zpravodajské činnosti. "Zpráva hovoří o stoupajícím vlivu Ruska a Číny," uvedl na dnešní tiskové konferenci šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek.

Komise by podle navrhovatelů měla zhodnotit stav aktivit nepřátelských vůči zájmům Česka, identifikovat slabá místa státu a doporučit vládě a Sněmovně konkrétní opatření.

Iniciativa podle autorů nezpochybňuje práci komisí pro kontrolu jednotlivých zpravodajských služeb ani činnost zpravodajců. "Naopak chce přispět k tomu, aby s výstupy zpráv zpravodajských služeb v oblasti vlivu autoritářských režimů bylo systematicky pracováno," uvedli.

Na rozsáhlé špionážní aktivity Ruska a Číny v Česku upozornily počátkem prosince ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služba a Vojenské zpravodajství. Informacemi se zabývala bezpečnostní rada státu. Práci zpravodajců dlouhodobě zpochybňuje prezident Miloš Zeman.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud