Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opozice kritizuje výběr dne ke jmenování nové vlády. Je to výsměch, tvrdí

Opozice kritizuje výběr dne ke jmenování nové vlády. Je to výsměch, tvrdí

Opoziční politici STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů považují jmenování první polistopadové vlády s podporou komunistů v Den památky obětí komunistického režimu za výsměch pronásledovaným, vězněným a zabitým. Poslanci těchto stran to dnes řekli novinářům ve Sněmovně. Předseda ČSSD Jan Hamáček ČTK řekl, že termín se stanovil podle časových možností prezidenta a premiéra.

„Jmenování první vlády, která je přímo podporována komunisty, v den obětí komunismu je symbolické. Považujeme to za výsměch obětem komunistického režimu,“ řekl novinářům šéf STAN Petr Gazdík. Podle něj je tristní, že hnutí ANO Andreje Babiše vzniklo s heslem o změně politiky v Česku, přitom postupuje pragmaticky a přivádí komunisty k moci. „Je to čiročiré politikaření a vidíme snahy o vzájemné vydírání, komunisté se snaží vytřískat maximum,“ uvedl Gazdík.

Podle šéfa ODS Petra Fialy je zvolení termínu politicky nevkusné. „Trošku jsme doufali, že se aktéři chytnou za nos. Aby byla polokomunistická vláda, která se bude poprvé (po listopadu 1989) opírat o komunisty, jmenována v den popravy Milady Horákové, je něco symbolicky mimořádně špatného a politicky nevkusného. Nevím, kam tak spěchají (prezident a premiér) a proč nemohli termín odložit. Možná jim symbolika vyhovuje,“ uvedl Fiala. Dodal, že se diví sociálním demokratům, že se proti termínu nepostavili. „Tak se třesou na vládní křesla, že ztratili zbytky politického vkusu,“ řekl předseda občanských demokratů.

Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek poznamenal, že vládní hnutí ANO se nejdřív dlouhodobě profilovalo jako pravicové uskupení, nyní se už několik měsíců opírá o levou stranu spektra i o Okamurovo SPD. „Obávám se, že v téhle vládě jsou nějaké oběti komunismu úplně jedno,“ řekl ČTK Bartošek.

Stejně se k výběru termínu jmenování kabinetu staví i Piráti. „Je to výsměch,“ řekl poslanec Pirátů Radek Holomčík.

Prezident Miloš Zeman by měl druhou vládu Andreje Babiše (ANO), v níž zasednou vedle ministrů jeho hnutí i sociální demokraté a podpoří ji komunisté, jmenovat ve středu 27. června ráno. V tento den před 68 lety komunistický režim po politickém procesu popravil Miladu Horákovou.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka se termín stanovil podle časových možností prezidenta a premiéra a místa v jejich kalendářích. „Samozřejmě pokud tam někdo bude chtít tu symboliku hledat, tak ji tam najde,“ řekl ČTK Hamáček.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232