Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osmnáctiletý mladík se chlubil novým autem. O den později v něm přizabil kamaráda

Osmnáctiletý mladík se chlubil novým autem. O den později v něm přizabil kamaráda

Předváděl se v novém autě a nezvládl řízení! Osmnáctiletý Dominik nemluvil od víkendu o ničem jiném než o automobilu značky Honda Civic, které si pořídil. V úterý se na Facebooku pochlubil prvními fotkami auta a druhý den vzal kamaráda, také Dominika (19), na projížďku. Ta skončila tragicky...

Dominik chtěl zřejmě vyzkoušet, jak velkou sílu má pod kapotou. Řítil se vysokou rychlostí, kterou ve směru od Valteřic na Vrchlabí ve středu o půl osmé večer nezvládl. "Projel křižovatkou po hlavní komunikaci, která se mírně stáčí vlevo, a v klesajícím úseku pravděpodobně vlivem nepřiměřené rychlosti vyjel vlevo mimo vozovku, kde narazil do stromu," popsala nehodu policistka Vladimíra Šrýtrová.

"Oba mladí muži zůstali ve voze zaklíněni," uvedli záchranáři, kteří přijeli k nehodě. Pro spolujezdce, který byl v kritickém stavu, musel přiletět vrtulník. Ten ho transportoval do hradecké nemocnice. "Utrpěl mnohočetné zlomeniny a je napojený na plicní ventilaci. Je však stabilizovaný," uvedl náměstek ředitele špitálu Zdeněk Tušl.

Dominika, který řídil, odvezla sanitka do nemocnice ve Vrchlabí.

Článek vyšel na webu Blesk.cz. Další zprávy čtěte zde.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1