Osobnosti podepsaly prohlášení proti Zemanovi. Podle nich lže o zesnulém kardinálu Vlkovi | info.cz

Články odjinud

Osobnosti podepsaly prohlášení proti Zemanovi. Podle nich lže o zesnulém kardinálu Vlkovi

Kolegium Paměti národa ostře reagovalo na slova prezidenta Miloše Zemana, kterými zdůvodnil, proč nevyznamená nedávno zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Tvrzení, že prohluboval rozpory mezi církví a státem označilo za lež. Kolegium vyčítá Zemanovi i jména předchozích vyznamenaných.

Spor spustilo prezidentovo prohlášení, v němž reagoval na návrh Senátu. Horní komora chtěla, aby Zeman během oslav státního svátku 28. října vyznamenal v březnu zesnulého kardinála Miloslava Vlka. To hlava státu odmítla.

„Vlk udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší,“ prohlásil Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov.

Na výrok nyní reagovalo prohlášením Kolegium Paměti národa. Zemanova slova odsoudilo a označilo za lež.

„Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho,“ píše se v textu, který podepsala řada osobností v čele s někdejší Zemanovou protikandidátkou z prezidentské volby Zuzanou Roithovou, astronomem Jiřím Grygarem nebo ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským.

„Není to poprvé, co prezident Miloš Zeman nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží. Zeman tvrdil, že emeritní primas český Miloslav Vlk porušil údajný slib někdejšího kardinála Františka Tomáška, že katolická církev nebude požadovat navrácení majetku. Připomeňme, že tento výrok Arcibiskupství pražské veřejně označilo za lež,“ dodává Kolegium.

Chování prezidenta podle něj nelze přejít pouhým konstatováním, že výběr oceněných je Zemanovo výsostné právo vyplývající z Ústavy. „V žádném případě státní vyznamenání nesmí sloužit k vyřizování osobních a politických účtů,“ tvrdí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud