Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osobnosti podepsaly prohlášení proti Zemanovi. Podle nich lže o zesnulém kardinálu Vlkovi

Osobnosti podepsaly prohlášení proti Zemanovi. Podle nich lže o zesnulém kardinálu Vlkovi

Kolegium Paměti národa ostře reagovalo na slova prezidenta Miloše Zemana, kterými zdůvodnil, proč nevyznamená nedávno zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Tvrzení, že prohluboval rozpory mezi církví a státem označilo za lež. Kolegium vyčítá Zemanovi i jména předchozích vyznamenaných.

Spor spustilo prezidentovo prohlášení, v němž reagoval na návrh Senátu. Horní komora chtěla, aby Zeman během oslav státního svátku 28. října vyznamenal v březnu zesnulého kardinála Miloslava Vlka. To hlava státu odmítla.

„Vlk udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší,“ prohlásil Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov.

Na výrok nyní reagovalo prohlášením Kolegium Paměti národa. Zemanova slova odsoudilo a označilo za lež.

„Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho,“ píše se v textu, který podepsala řada osobností v čele s někdejší Zemanovou protikandidátkou z prezidentské volby Zuzanou Roithovou, astronomem Jiřím Grygarem nebo ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským.

„Není to poprvé, co prezident Miloš Zeman nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží. Zeman tvrdil, že emeritní primas český Miloslav Vlk porušil údajný slib někdejšího kardinála Františka Tomáška, že katolická církev nebude požadovat navrácení majetku. Připomeňme, že tento výrok Arcibiskupství pražské veřejně označilo za lež,“ dodává Kolegium.

Chování prezidenta podle něj nelze přejít pouhým konstatováním, že výběr oceněných je Zemanovo výsostné právo vyplývající z Ústavy. „V žádném případě státní vyznamenání nesmí sloužit k vyřizování osobních a politických účtů,“ tvrdí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1