Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otčím zmizelé Míši se zabil sám. Policie vyšetřování jeho smrti odložila

Otčím zmizelé Míši se zabil sám. Policie vyšetřování jeho smrti odložila

Smrt otčíma zmizelé Míši byla sebevražda. Alespoň tak dle informací Práva uzavřeli vyšetřování policisté. Muž zemřel na konci ledna v bytě na Plzeňsku. Otakar S. byl přítelem matky 12leté Míši Muzikářové, kterou rodina od 11. ledna tohoto roku pohřešuje.

„Případ jsme odložili, neboť se nejedná o podezření z trestného činu,“ sdělila v pátek deníku Právo Markéta Fialová z Krajského policejního ředitelství v Plzni. Otakara S. v souvislosti se zmizením dívky policisté opakovaně vyšetřovali.

Muž dokonce podstoupil výslech na detektoru lži a vyšetřovatelé se na něj zaměřili také proto, že byl v minulosti podezřelý z obtěžování dívky v Míšině věku. Žádné přímé důkazy o tom, že Otakar S. mohl pohřešované dívce ublížit, ale policie neměla. 

Otakar S. si chtěl údajně sáhnout na život už krátce po dívčině zmizení. Míšině matce poslal SMS, ve které hrozil, že se zabije. Skončil kvůli tomu na několik dnů na psychiatrii.

Míša Muzikářová se ztratila 11. ledna v Ústí nad Labem pravděpodobně cestou do školy. Matka oznámila její zmizení ten den večer.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1