Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otrávený agent Skripal byl tajně v Praze, píše Respekt. Partnerům radil, jak odhalit ruské špiony

Otrávený agent Skripal byl tajně v Praze, píše Respekt. Partnerům radil, jak odhalit ruské špiony

Stopa bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala vede údajně i do Prahy. Uvedl to Respekt. Muž, kterého se někdo letos za dosud nejasných okolností pokusil ve Velké Británii otrávit, tu podle týdeníku byl minimálně jednou v roce 2012 a jeho návštěva měla mít pro tajné služby blíže neurčený přínos.

Respekt o Skripalovi píše jako o muži, který měl v řadách ruských tajných agentů významnější pozici, než se obecně uvádí. Díky svému postavení u vojenské rozvědky GRU mohl získat dobrý přehled o rozmístění jejích agentů v Evropě. Pro západní tajné služby byl proto později cenným zdrojem informací.

Respekt připomíná, že Skripala v roce 1995 naverbovala ve Španělsku britská tajná služba MI6, které za peníze donášel. Rusové ho v roce 2004 zatkli a následně odsoudili. Skripala zachránila před kriminálem výměna diplomatů v roce 2010, v rámci které se dostal na Západ. Tam poté začal působit jako spolupracovník agentů konající proti Rusku.

Podle Respektu Britové za účelem rozkrývání ruské špionské sítě – mimochodem v Česku co do počtu velmi rozsáhlé – umožňovali partnerským zemím konzultace se Skripalem. "Minimálně jednou – v roce 2012 – Skripal navštívil Prahu, a byť se tu zdržel jen krátce, byla údajně pro zdejší tajné služby jeho cesta přínosem," píše týdeník, podle kterého se tuzemští agenti poté ještě minimálně jednou setkali se Skripalem ve Velké Británii. Konkrétní přínos těchto tajných schůzek dodnes veřejně znám není.

Skripala a jeho dceru Julii se někdo na začátku letošního března pokusil ve Velké Británii otrávit. Západ ukazuje jako na viníka na Rusko, které ale obvinění striktně odmítá a tvrdí, že pro něj neexistují pádné důkazy. Incident významně vyhrotil vzájemné vztahy USA a unijních zemí s Moskvou, kvůli čemuž si obě strany v mimořádném počtu vypověděly diplomaty.

Případ rovněž spustil vzrušenou debatu o jedu ze skupiny novičok, který měl být k vraždě použit. Tato diskuze opakovaně rezonuje kvůli prohlášením prezidenta Miloše Zemana i v Česku, které ale skrze odpovědné orgány odmítá, že by tu byla smrtící látka vyráběna či skladována, jak hlava státu tvrdila.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek