Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otrávený agent Skripal byl tajně v Praze, píše Respekt. Partnerům radil, jak odhalit ruské špiony

Otrávený agent Skripal byl tajně v Praze, píše Respekt. Partnerům radil, jak odhalit ruské špiony

Stopa bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala vede údajně i do Prahy. Uvedl to Respekt. Muž, kterého se někdo letos za dosud nejasných okolností pokusil ve Velké Británii otrávit, tu podle týdeníku byl minimálně jednou v roce 2012 a jeho návštěva měla mít pro tajné služby blíže neurčený přínos.

Respekt o Skripalovi píše jako o muži, který měl v řadách ruských tajných agentů významnější pozici, než se obecně uvádí. Díky svému postavení u vojenské rozvědky GRU mohl získat dobrý přehled o rozmístění jejích agentů v Evropě. Pro západní tajné služby byl proto později cenným zdrojem informací.

Respekt připomíná, že Skripala v roce 1995 naverbovala ve Španělsku britská tajná služba MI6, které za peníze donášel. Rusové ho v roce 2004 zatkli a následně odsoudili. Skripala zachránila před kriminálem výměna diplomatů v roce 2010, v rámci které se dostal na Západ. Tam poté začal působit jako spolupracovník agentů konající proti Rusku.

Podle Respektu Britové za účelem rozkrývání ruské špionské sítě – mimochodem v Česku co do počtu velmi rozsáhlé – umožňovali partnerským zemím konzultace se Skripalem. "Minimálně jednou – v roce 2012 – Skripal navštívil Prahu, a byť se tu zdržel jen krátce, byla údajně pro zdejší tajné služby jeho cesta přínosem," píše týdeník, podle kterého se tuzemští agenti poté ještě minimálně jednou setkali se Skripalem ve Velké Británii. Konkrétní přínos těchto tajných schůzek dodnes veřejně znám není.

Skripala a jeho dceru Julii se někdo na začátku letošního března pokusil ve Velké Británii otrávit. Západ ukazuje jako na viníka na Rusko, které ale obvinění striktně odmítá a tvrdí, že pro něj neexistují pádné důkazy. Incident významně vyhrotil vzájemné vztahy USA a unijních zemí s Moskvou, kvůli čemuž si obě strany v mimořádném počtu vypověděly diplomaty.

Případ rovněž spustil vzrušenou debatu o jedu ze skupiny novičok, který měl být k vraždě použit. Tato diskuze opakovaně rezonuje kvůli prohlášením prezidenta Miloše Zemana i v Česku, které ale skrze odpovědné orgány odmítá, že by tu byla smrtící látka vyráběna či skladována, jak hlava státu tvrdila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744