Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oznámení kandidatury se blíží, Zeman vyrazil na běžky. „Teprve rozcvička,“ vzkazuje jeho mluvčí

Oznámení kandidatury se blíží, Zeman vyrazil na běžky. „Teprve rozcvička,“ vzkazuje jeho mluvčí

Prezident Miloš Zeman se vydal na běžky. Možná tak chtěl spojit příjemné s užitečným a v rámci dovolené rozptýlit dohady o svém nepříznivém zdravotním stavu. V posledních týdnech se spekulovalo o tom, zda bude Zeman skutečně příští rok opět kandidovat na hlavu státu. Jeden z hlavních faktorů při jeho rozhodování je právě zdravotní stav. Prezident se tedy nyní rozhodl prezentovat jako aktivní sportovec a postavil se na běžky. V bundě českých olympioniků a se sjezdovými hůlkami v rukou, jak poznamenávají někteří uživatelé na sociálních sítích.

Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka odjel v pátek na týdenní dovolenou na Vysočinu. Svůj obligátní žlutý člun vzhledem k počasí tentokrát nahradil běžkami. Tradičně totiž prezident odpočívá v létě v Novém Veselí. „Letos je to ale poprvé ve funkci prezidenta, kdy si našel čas na týdenní zimní dovolenou na Vysočině. Ostatně, v uplynulých letech nebyl sníh,“ uvedl pro INFO.CZ mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident na fotkách pózuje v oblečení české výpravy ze zimní olympiády v Soči. Trasa sportovního výletu ale prý byla celkem krátká. „Pan prezident se už několik týdnů před zahájením dovolené těšil, že po mnoha letech opět vyzkouší běžky, kterým dříve holdoval. Nebyla to ale trasa vůbec dlouhá, po tolika letech pauzy šlo vlastně o jakousi rozcvičku. Ale radost z pocitu být zase na běžkách stála za to!“ doplňuje Ovčáček. 

„Postavím se na běžky a určitě nebudu přemýšlet o prezidentské kandidatuře,“ avizoval své plány už v uplynulém týdnu prezident. Samotnou dovolenou k tomu ale podle svého mluvčího přesto využít chce. Jak INFO.CZ už v minulosti napsalo, Zeman už své okolí informoval, že kandidovat bude a to samé od něj očekávají i jeho nejbližší spolupracovníci, se kterými se o tom nedávno radil. Oficiálně chce Zeman své rozhodnutí oznámit už 9. března.

Roli ale hraje i jeho zdravotní stav, respektive jeho komplikace. Ty se na běžkách neprojevily. „Cukrovka se v poslední době velmi zlepšila a s neuropatií dolních končetin od kotníků dolů se dá vyrazit i na běžky,“ potvrzuje Ovčáček.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744